Wykorzystanie autokarów w przewozach pracowniczych

Transport pracowników autokarem do i z zakładu pracy to rozwiązanie stosowane przez wiele firm. Często zdarza się, że doświadczone osoby, które mogłyby wiele wnieść w rozwój firmy, rezygnują z zatrudnienia właśnie z powodu trudności z dojazdem. Przewozy pracownicze autokarem docenią zwłaszcza pracownicy zakładów zlokalizowanych z dala od centrum miasta, niemający własnego auta bądź niemogący korzystać z komunikacji podmiejskiej.

Przewozy pracownicze

Przewozy pracownicze – co warto o nich wiedzieć?

Wynajmując autokar w celu przewożenia pracowników, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę usługi, ale przede wszystkim na legalność działania firmy przewozowej. Musi ona posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Tylko przewoźnik z ważną licencją może zagwarantować pasażerom pełne bezpieczeństwo.

Przewozy pracownicze wykonywane są nie tylko na trasach kilkukilometrowych, ale również na tych dłuższych, nawet powyżej 50-100 kilometrów. Autokary przewożące pracowników powinny być komfortowe i spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dobre firmy przewozowe przywiązują też dużą wagę do tego, by zatrudniać wyłącznie wykwalifikowanych kierowców z wieloletnim doświadczeniem.

Na wykonywanie regularnych przewozów pracowniczych specjalnych konieczne są pozwolenia – linie takie nazywane są regularnymi specjalnymi. Oznacza to, że na trasie mogą jechać tylko pracownicy danej firmy, kierowca nie sprzedaje biletów i nie wpuszcza do pojazdu przypadkowych osób. Pozwolenia zakładają, że przewoźnik musi jechać według stałej trasy oraz przestrzegać godzin zatrzymań – nie może zmieniać trasy nawet z powodu utrudnień na drodze. Co więcej, przewozy liniowe kontrolowane są przez Inspekcję Transportu Drogowego. Za brak ważnych pozwoleń, zatrzymywanie się na złych przystankach lub za ich omijanie nakładane są na przewoźnika kary.

Korzyści dla pracowników i pracodawcy

Pracodawca zlecając przewóz pracowników firmie zewnętrznej sprawia, że czują się oni dla firmy ważni. Finansowany przez pracodawcę przewóz pracowników to dla nich ogromne udogodnienie – przede wszystkim nie muszą martwić się już o koszty związane z dojazdem. Zyskuje na tym także zewnętrzny wizerunek przedsiębiorstwa, nie tylko w oczach potencjalnych pracowników, ale i klientów.

Firma, która oferuje swoim pracownikom możliwość darmowego przejazdu z miejsca zamieszkania do zakładu pracy i z powrotem, jest postrzegana jako atrakcyjny pracodawca na lokalnym rynku. Oferując takie udogodnienie przedsiębiorstwo otwiera się również na potrzeby tych pracowników, którzy nie mają innych możliwości dojazdów do pracy– wyjaśnia przedstawiciel firmy przewozowej Fox Travel z Poznania, która obsługuje liniowo wiele lokalnych przedsiębiorstw.

Znormalizowanie trasy do i z pracy daje możliwość rozszerzenia obszaru poszukiwań nowych pracowników. Mowa tutaj głównie o firmach produkcyjnych mających ogromne zapotrzebowania kadrowe, których nie są w stanie wypełnić okoliczni mieszkańcy. Przewozy pracownicze w pewnym stopniu podnoszą również wydajność personelu – osoby, które nie muszą prowadzić samochodu lub podróżować komunikacją miejską, są dużo bardziej wypoczęte i produktywne w pracy. Wykorzystanie nowoczesnych autokarów w przewozach pracowniczych to racjonalne i ekonomiczne rozwiązanie dla każdej firmy zatrudniającej pracowników z pobliskich miejscowości. Dowóz pracowników autokarem to również działanie proekologiczne, gdyż ogranicza korzystanie przez nich z własnych aut.

śr. ocena 0 / głosów 0