Zagrożenia wynikające z niewłaściwej geometrii zawieszenia samochodów

Pewna przyczepność samochodu, trwałość zawieszenia i opon, komfort jazdy i bezpieczeństwo – to wszystko zapewnia właściwie ustawiona geometria kół. Jak zatem poznać, gdy jest ustawiona źle i jakie są skutki takiego problemu? O tym poniżej.

geometria kol

Czym jest regulacja geometrii kół i jakie są oznaki jej nieprawidłowego ustawienia?

Właściwa geometria zawieszenia polega na ustawieniu odpowiedniego kąta pochylenia oraz równoległości kół. Jednym z najbardziej typowych objawów złej geometrii kół jest ściąganie samochodu na boki w czasie jazdy. Można to zauważyć, gdy jedziemy prostą drogą, a po chwilowym puszczeniu kierownicy zauważymy, że auto zjeżdża na bok. Czasem winne są opony, ale częściej powodem bywa zła geometria kół, na którą składają się zbieżność, kąty pochylenia kół lub kąty wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Z tego samego powodu występuje opóźniona reakcja samochodu na ruchy kierownicą oraz popiskiwanie opon w trakcie wykonywania zakrętów. Możemy również zauważyć, że bieżnik jednej z opon ściera się szybciej z jednej strony – zewnętrznej lub wewnętrznej – lub ulega ząbkowaniu.

Kiedy należy sprawdzić geometrię kół?

Jeżeli zauważymy któryś z wyżej wymienionych objawów, warto sprawdzić geometrię zawieszenia kół, ale to nie jedyne powody, kiedy warto to zrobić. Zabiegowi można poddać nasz samochód również po tuningu zawieszenia, po sezonowej wymianie opon, po wymianie części zawieszenia (wahacze, tuleje, sworznie wahaczy a przede wszystkim po ingerencji w układ kierowniczy czyli drążki, końcówki, przekładnia), ale także profilaktycznie – co roku. A co w przypadku zignorowania problemu?

Żadnej usterki związanej z samochodem nie należy bagatelizować, zwłaszcza źle ustawionej geometrii kół. Niestety, niedopilnowanie tej awarii może skutkować niebezpiecznymi zachowaniami naszego auta na drodze. Głównie są to poślizgi, a nawet wypadnięcie z toru jazdy. Opony tracą przyczepność i skraca się ich żywotność. Aby temu zapobiec należy stosować odpowiednią profilaktykę, która pozwoli nam uniknąć niespodzianek na drodze – wyjaśnia właściciel P’mix Moto Punkt – warsztatu oferującego łatwy dostęp do auto części wielu renomowanych producentów oraz profesjonalny auto serwis, w którym pracują wyszkoleni mechanicy.