Zalety korzystania z oryginalnych części zamiennych do maszyn rolniczych

Zużywanie się części maszyn rolniczych jest zupełnie naturalnym i nieunikniony procesem. Szczególnie urządzenia, którym przyszło intensywnie pracować w ekstremalnych warunkach pogodowych, np. przy bardzo wysokich temperaturach, są narażone na pojawienie się usterek. W obliczu konieczności serwisu maszyn rolniczych zwykle stajemy przed dylematem: sięgnąć po oryginalne części czy zamienniki?

Stan techniczny maszyn widocznie przekłada się na wydajność pracy w gospodarstwie, dlatego wszystkie urządzenia należy poddawać regularnym przeglądom i dbać o jakość elementów roboczych – przekonuje nasz rozmówca z firmy Agromarket.

Niemal każdy przegląd wiąże się z koniecznością wymiany jakichś części, a renomowane serwisy nie bez powodu chwalą się stosowaniem podczas napraw wyłącznie oryginalnych produktów.

Ceny części zamiennych do maszyn rolniczych

Głównym powodem, dla którego w ogóle bierzemy pod uwagę zakup zamienników, jest oczywiście zachęcająca cena. Zamienniki mogą być znacznie tańsze od oryginalnych części od producenta.  Jednak te różnice w cenie nie biorą się znikąd.

Jakość oryginalnych części do maszyn rolniczych

Kupując oryginalne części zamienne płacimy przede wszystkim za jakość. Ta z kolei jest wynikiem dużego nakładu pracy producenta i często lepszego materiału. Przygotowanie nowych, oryginalnych części wymaga żmudnych, pracochłonnych i kosztownych procesów projektowania, testowania, wprowadzania poprawek i ponownych kontroli pod kątem jakości.

Wszystkie te zabiegi wymagają inwestycji w nowe technologie, badania i rozwój, wiążą się zatem również z koniecznością utrzymania kadr specjalistów i zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Efektem tych wysiłków jest dostarczenie klientom niezawodnych części, umożliwiających sprawną, bezpieczną i długą pracę maszyn rolniczych.

Jakość zamienników części do maszyn rolniczych

Jakość zamienników zwykle jest wprost proporcjonalna do ich ceny. Wytwórcy takich części nie posiadają własnych laboratoriów, a ich produkty są jedynie kopiami cudzych rozwiązań, co dla użytkownika faktycznie nie ma większego znaczenia. Istotna jest za to kwestia materiałów wykorzystanych do produkcji zamienników.

Podczas gdy oryginalne części zamienne do maszyn rolniczych zawsze wykonywane są z materiałów najwyższej klasy, w przypadku zamienników nie możemy już mieć takiej pewności. Dla użytkownika oznacza to, że zamiennik będzie zużywał się szybciej i wcześniej będzie konieczna jego wymiana. Częstsza wymiana oznacza wyższe koszty eksploatacyjne, toteż sięgnięcie po tani zamiennik nie zawsze oznacza oszczędność.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Warto zwrócić uwagę również na aspekt bezpieczeństwa. Nagłe uszkodzenie niektórych części maszyn rolniczych wiąże się z powstaniem dużego ryzyka. Dlatego zdecydowanie odradza się stosowanie tanich zamienników podczas serwisu układu hamulcowego i kierowniczego oraz części łączących ciągnik z maszyną.