Zasady prawidłowej wymiany oleju w samochodzie

Regularna wymiana oleju w samochodzie przedłuża żywotność silnika oraz wpływa pozytywnie na wydajność jego pracy. Według ogólnych wytycznych każdy właściciel auta powinien wymieniać olej nie rzadziej niż raz do roku (średnio co ok. 15 tys. km). Czynność tę najlepiej połączyć z wymianą filtra, zapobiegając potencjalnym uszkodzeniom silnika. Mimo że wymiana oleju wydaje się rzeczą stosunkowo prostą, przeprowadzona w nieumiejętny sposób może skutkować przykrymi konsekwencjami. Warto więc zaznajomić się z jej głównymi zasadami. O tym, jak wymienić olej silnikowy, piszemy dokładnie poniżej.

olej

Przygotowanie auta do wymiany oleju

Wymiana oleju w samochodzie powinna być przeprowadzona w momencie, kiedy silnik jest jeszcze ciepły. Dlaczego właśnie w ten sposób? Wyższa temperatura cieczy przyspiesza proces wyciekania zużytego oleju. Ogromne znaczenie dla czynności wymiany oleju ma również stabilność auta. Ważne, aby było ono usytuowane na płaskim, poziomym podłożu (najlepiej lekko uniesione na podnośniku), z wyłączonym silnikiem oraz zaciągniętym hamulcem ręcznym. Dłonie warto osłonić przy pomocy specjalnych rękawiczek ochronnych, które będą stanowić zabezpieczenie na wypadek potencjalnych zabrudzeń, a także poparzeń.

Usunięcie zużytego oleju silnikowego

Aby usunąć zużyty olej, pod miską olejową w okolicy śruby spustowej trzeba podłożyć pojemnik, do którego będzie zlewany olej. Korek spustowy należy odkręcić dość szybkim, zdecydowanym ruchem, pamiętając, aby nie poparzyć się wypływającym płynem (jest to możliwe, jako że czynność wykonujemy na wciąż ciepłym silniku). Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym? Powinien zostać zutylizowany zgodnie z obowiązującymi zasadami ochrony środowiska naturalnego. W żadnym wypadku nie powinno wylewać się go na grunt!

Wymiana filtra oleju silnikowego

W momencie kiedy cały zużyty olej spłynął z wnętrza silnika do podłożonego pojemnika, możemy przystąpić do precyzyjnego oczyszczenia miejsca zamocowania nowego filtra oleju.

Gumową uszczelkę w nowym filtrze należy posmarować niewielką ilością oleju. Sam filtr powinien być wkręcony ręcznie, z odpowiednią siłą oraz wyczuciem, tak aby nie uszkodzić uszczelki – objaśnia przedstawiciel Bus-Service Euromaster z Opola, renomowanego serwisu samochodów osobowych oraz ciężarowych, świadczącego usługi wymiany oleju silnikowego.

Wlanie nowego oleju silnikowego

Kiedy uporaliśmy się z wymianą filtra, pozostało jeszcze najważniejsze zadanie – wlanie nowego oleju. Ważna uwaga – nie powinno się wlewać od razu całości płynu! Na początek wystarczy jedynie ¾ pojemności. Następnie należy odczekać kilka minut, w trakcie których olej rozprowadzi się po całym silniku. Poziom oleju sprawdzamy przy pomocy bagnetu. Jeżeli mieści się w dopuszczalnym zakresie, możemy zakręcić pokrywkę wlewu oleju. W celu dalszych testów warto uruchomić silnik na ok. 10 minut, tak aby popracował na wolnych obrotach. Po tym czasie wyłączamy silnik na 5 minut i znów sprawdzamy poziom oleju bagnetem. Ewentualny brak uzupełniamy pozostałym olejem. Ze względów bezpieczeństwa należy również zapobiegawczo skontrolować, czy olej nie wycieka poprzez korek spustowy.

Profesjonalna pomoc serwisowa

Jeżeli napotykamy na problemy z wymianą oleju bądź nie wiemy, jaki olej silnikowy sprawdzi się w przypadku naszego pojazdu, lepiej poprosić o pomoc specjalistów. Bez odpowiedniej wprawy bardzo łatwo uszkodzimy filtr. Zbyt wysoki bądź zbyt niski poziom oleju narazi silnik na gorsze smarowanie i zwiększy ryzyko wystąpienia awarii, podobnie jak niekontrolowany wyciek cieczy. Eksperci serwisów takich jak opolski Bus-Service Euromaster służą fachową pomocą, gwarantując wymianę oleju i filtra przy doborze najodpowiedniejszych produktów.

śr. ocena 5 / głosów 1