Zatrzaśnięte kluczyki – jak otworzyć auto?

Kluczyki zatrzaśnięte wewnątrz auta to problem, o który naprawdę nietrudno – wystarczy chwila nieuwagi, byśmy w najmniej odpowiedniej chwili unieruchomili nasz wóz. Pół biedy, jeśli zatrzasnęliśmy kluczyki w samochodzie, w którym jest ktoś inny, kto może otworzyć nam drzwi od środka. Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja, gdy jesteśmy sami. Co powinniśmy wtedy zrobić?

Czy można otworzyć auto samemu?

Na powyższe pytanie odpowiedź jest prosta: owszem, możemy i to na kilka różnych sposobów. Problem w tym, że każdy z nich wiąże się albo z koniecznością zniszczenia zamka lub drzwi, albo wymaga dużego doświadczenia. Najprostszą opcją jest wybicie szyby drzwi, jednak powinniśmy sięgać do tak drastycznych środków tylko w ostateczności. Jeśli już jesteśmy na tyle zdesperowani, by się do tego posunąć, pamiętajmy, by wybić szybę nie przy siedzeniu kierowcy, lecz po drugiej stronie. W ten sposób oszczędzimy sobie ryzyka pokaleczenia się odłamkami szkła, które wcisnęły się w zakamarki fotela. Innym, mniej inwazyjnym sposobem jest obniżenie tafli szyby i wsunięcie do wnętrza odpowiednio zagiętego drutu, którym wyciągniemy klucz z samochodu. Jeśli nam się da, najpoważniejszą szkodą będzie zepsucie mechanizmu otwierania okien. Najpoważniejszym minusem tej metody jest fakt, że sprawdzi się ona wyłącznie w przypadku okien z mechanizmem korbowym.

Samodzielne otwieranie zamków

Na filmach często widzimy sceny, w których bohaterowie otwierają samochody przy pomocy odpowiednio zgiętych drutów włożonych w zamek. Jest jeden mankament tej metody – życie to nie film i otwarcie zamka taką metodą jest niebywale trudne. Alternatywą jest wiercenie zamka lub jego wyważenie go, oznaczać to będzie jednak poważne uszkodzenia, których usunięcie będzie dla nas bardzo kosztowne. Przy tym należy pamiętać, że współczesne auta są coraz lepiej chronione przez tak brutalnymi włamaniami, zatem nawet po rozwierceniu zamka nie mamy żadnej pewności, że uda nam się odzyskać kluczyki.

Wezwanie pomocy?

Skoro większość metod otwarcia drzwi bez kluczyka jest nieskuteczna, bądź wiąże się z koniecznością uszkodzenia drzwi i zamka, najrozsądniejszą opcją będzie wezwanie na pomoc firmy takiej jak Car-Tech z Rzeszowa, specjalizującej się między innymi w rozwiązywaniu tego typu problemów. Jej pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz sprzęt do otwierania drzwi auta bez szkód, a także upoważnienia Policji do otwierania zamków na zlecenie. Zanim będziemy mogli skorzystać z usługi, konieczne będzie okazanie dowodu rejestracyjnego w celu potwierdzenia, że zamknięte auto faktycznie należy do nas. Cena za otwarcie drzwi jest uzależniona od kilku czynników, między innymi modelu i rocznika samochodu, pory dnia, a także odległości, jaką pracownik firmy musi przebyć, by się do nas dostać. Zazwyczaj zamyka się ona w granicach od 100 do 300 złotych, jest to jednak nieporównywalnie mniej, niż musielibyśmy zapłacić za naprawę drzwi oraz zniszczonego zamka.