Znaczenie ozonatorów samochodowych

Wiele osób spędza w swoim samochodzie przynajmniej kilka godzin tygodniowo – wszystkie z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że jazda autem, w którym stoi nieświeże powietrze nie należy do przyjemności. Istnieje kilka czynników, które zanieczyszczają atmosferę wewnątrz auta – przede wszystkim są to intensywne zapachy, mające swe źródło w jedzeniu, stosowanych przez nas perfumach, papierosach oraz zwierzętach, których podróżują z nami, a także liczne drobnoustroje, które gromadzą się w systemie klimatyzacji. Wielu kierowców stara się walczyć z zapachami za pomocą popularnych „choinek”, jednak one jedynie maskują nieprzyjemne zapachy. Większym problemem są zanieczyszczenia z klimatyzacji, których domowymi sposobami nie da się usunąć. Rozwiązaniem obu problemów jest zastosowanie ozonatora samochodowego.

ozonatory samochodowe

Czym jest ozonator?

Ozonator to urządzenie, które – jak wskazuje sama jego nazwa – wytwarza ozon, czyli trójatomową odmianę tlenu, która w naturalny sposób powstaje podczas wyładowań atmosferycznych lub w wyniku oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na atmosferę. Działanie ozonatora opiera się na wykorzystaniu wyładowań elektrycznych powstałych w momencie jonizacji cieczy lub gazu otaczającego przewodnik – ten specyficzny rodzaj wyładowań nazywamy wyładowaniami koronowymi.

Jakie działanie ma ozon?

Ozon jest gazem o bardzo silnych właściwościach dezynfekujących – jego skuteczność w eliminowaniu różnego rodzaju drobnoustrojów blisko 50 razy przewyższa skuteczność chloru. Zabija on unoszące się w powietrzu bakterie i wirusy oraz grzyby i pleśnie, które mogą zalegać w kanałach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych samochodu. Jest on również przydatny w walce z roztoczami, zamieszkującymi włókna tapicerki, dlatego powinni z niego korzystać również kierowcy zmagający się z alergiami, astmą i innymi schorzeniami układu oddechowego. Ozon jako gaz jest w stanie dotrzeć do najtrudniej dostępnych zakamarków przewodów klimatyzacji, dlatego jest zastosowanie przynosi znacznie lepsze efekty, niż czyszczenie manualne. Ponadto radzi on sobie z zanieczyszczeniami jak drobiny zapachowe, które sprawiają, że przebywanie w samochodzie może być bardzo uciążliwe dla naszych nosów. Świeży ozon w dużym stężeniu działa podrażniająco na błony śluzowe, dlatego nie należy go wdychać – zaraz po użyciu ozonatora dobrze jest pozostawiać auto otwarte by mogło się wywietrzyć. Ozon dość szybko zamienia się w obojętną, dwuatomową formę tlenu i nie pozostawia żadnego zapachu.

Szeroki wybuch wydajnych i profesjonalnych ozonatorów samochodowych znajdziemy w ofercie firmy Blue Planet.