Na czym polega w dzisiejszych czasach ochrona osobista

Barczysty osiłek w garniturze i ciemnych okularach, z kabelkiem przy uchu i bronią w kaburze – wiele osób tak właśnie wyobraża sobie „bodyguarda”, czyli osobistego ochroniarza. Wyobrażenie to w dużej mierze opiera się na filmach i serialach sensacyjnych sprzed lat. Obecnie jednak profesjonalne usługi świadczone w zakresie ochrony osobistej prezentują się nieco inaczej. Jak? O tym piszemy w poniższym artykule.

Współcześni „bodyguardzi” często rekrutują się spośród byłych pracowników służb specjalnych i mundurowych. Powinni mieć dobrą kondycję i potrafić obchodzić się z bronią, jak również znać różne techniki walki wręcz. Równie ważne jednak – jeżeli nie ważniejsze – są umiejętności z zakresu komunikacji (w tym znajomość języków obcych) i planowania, a także wysoka kultura osobista oraz zdolność zachowania spokoju i trzeźwego umysłu w każdej sytuacji.

Bezpieczeństwo i komfort

Do użycia siły w pracy specjalisty od ochrony osobistej powinno bowiem dochodzić jedynie w ostateczności. W przeciwnym razie osoba chroniona może poczuć się co najmniej niezręcznie, a zadaniem „bodyguarda” jest dbałość nie tylko o jej bezpieczeństwo, ale również o jej ogólny komfort. Nie oznacza to oczywiście podawania klientowi herbaty, jednak sprawdzenie, czy na trasie przejazdu VIP-a nie utworzyły się mogące znacznie wydłużyć ów przejazd korki, może już należeć do obowiązków ochroniarza.

Podstawą jego działań jest rekonesans i analiza potencjalnych zagrożeń i niedogodności – mówi specjalista z gdańskiej agencji ochrony Gabor.

Nieustannie dokonuje on tzw. dynamicznej oceny ryzyka, czyli obserwowania oraz analizy sytuacji wraz z przewidywaniem na bieżąco możliwych kierunków jej rozwoju, tak aby można było elastycznie dostosować się do zmieniających się okoliczności.

Szeroki zakres ochrony

Ochrona osobista może mieć charakter stały lub doraźny, np. w czasie podróży, spotkań biznesowych czy występów publicznych zleceniodawcy. Polega nie tylko na zabezpieczeniu go przed różnymi formami ataku, takimi jak strzał z pistoletu, podłożenie bomby czy przesyłka o szkodliwej zawartości, ale też na niedopuszczeniu do przecieku informacji podczas ważnych spotkań biznesowych czy negocjacji na wysokim szczeblu (kontrinwigilacja), a także na udzieleniu pomocy przedmedycznej np. w przypadku zasłabnięcia.

Zakres ochrony osobistej rozciąga się nieraz również na członków najbliższej rodziny VIP-a, a jedną z jej form jest coraz popularniejsza ostatnio usługa polegająca na przewiezieniu dziecka do szkoły czy na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe i z powrotem – przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.