Czym się różni mundur strażnika miejskiego od munduru policjanta?

W wielu polskich miastach o bezpieczeństwo i porządek publiczny dbają nie tylko policjanci, ale też strażnicy miejscy. Zarówno jedni, jak i drudzy są prawnie zobowiązani do noszenia mundurów. Jakie są różnice między umundurowaniem strażników miejskich a mundurami policjantów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

mundury strazy miejskiej

Po pierwsze: kolorem 

W dużej liczbie polskich miast o bezpieczeństwo, porządek publiczny i przestrzeganie prawa oprócz policjantów dbają również strażnicy miejscy. Oni także są prawnie zobowiązani do noszenia mundurów, których specyfikę określa rozporządzenie Rady Ministrów. Jak łatwo się domyślić, ubiór straży miejskiej znacząco różni się od policyjnego umundurowania, przede wszystkim kolorystyką. W mundurach policjantów dominuje kolor błękitnoszary. Z kolei mundury strażników miejskich mają w większości barwę ciemnogranatową. Ich znakiem szczególnym są też charakterystyczne, żółte lamówki o szerokości 3 mm na nogawkach spodni.

W niedalekiej przyszłości jednak umundurowanie policjantów będzie już zbliżone kolorystycznie do mundurów straży miejskiej. W przedstawionym w lutym 2021 r. projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewidziano znaczącą zmianę: mundury policyjne mają być nie błękitnoszare, lecz granatowe z niebieską nitką. Taki wzór miałby nawiązywać do ubioru policjantów z dwudziestolecia międzywojennego.

Istnieją 4 rodzaje policyjnych mundurów: wyjściowy, galowy, służbowy i przeznaczony do ćwiczeń. Na pierwsze 3 z nich składają się: czapka, kurtka, bluza lub płaszcz w kolorze błękitnoszarym, granatowe spodnie i sweter oraz koszula błękitna (służbowa) bądź biała (wyjściowa), czarne obuwie, pas i teczka. Mundur ćwiczebny obejmuje czarne spodnie, bluzę i czapkę oraz szaro-czarny kombinezon antyterrorystyczny.

Strażnicy miejscy natomiast noszą przede wszystkim mundur służbowy, na który składają się m.in. ciemnogranatowe spodnie, wiatrówka, sweter, kamizelka i czapka służbowa oraz błękitna koszula. Niektórzy funkcjonariusze mają dodatkowo do dyspozycji ubiór wyjściowy (z białą koszulą) i specjalny, noszony podczas wykonywania czynności specjalistycznych.  

Zarówno mundury policyjne, jak i te przeznaczone dla strażników miejskich są dostępne na zamówienie. Ich produkcją zajmuje się m.in. Fabryka Umundurowania Herro Collection z Poznania.

Po drugie: oznaczeniami i emblematami 

Mundur strażnika miejskiego różni się od umundurowania policyjnego także oznaczeniami i emblematami. Na nakryciach głowy w obu przypadkach widnieje wizerunek orła, ale nie jest on taki sam (na czapkach policyjnych jest umieszczony orzeł policyjny, a na czapkach straży miejskiej – orzeł stylizowany). Dodatkowo na czapkach strażników miejskich naszywa się otok w postaci trójrzędowej szachownicy w kolorze żółto-granatowym. Spodnie strażników miejskich są z kolei wzbogacone o wspomnianą już żółtą lamówkę. Podobnie jak na umundurowaniu policjantów, również i na mundurach straży miejskiej, a ściślej – na naramiennikach umieszcza się dystynkcje, czyli oznaczenia stopnia służbowego. Strażnicy miejscy noszą także znaki identyfikacyjne, umiejscowione na lewej górnej kieszeni ubioru służbowego i wyjściowego. Tym, co zdecydowanie odróżnia ich umundurowanie od mundurów policyjnych, są emblematy miasta w kształcie wydłużonego owalu, umieszczane na rękawie w odległości około 60 mm od jego górnej krawędzi.

śr. ocena 5 / głosów 3