Dlaczego warto studiować w Krakowie?

Ostatni rok liceum powinien przynieść decyzję, co i gdzie chcemy studiować. Przyglądamy się wówczas swoim predyspozycjom i wybieramy przedmioty, które będziemy zdawać na maturze, aby dostać się na uczelnię o wybranym profilu. Kwestia dotycząca miasta, z którym na kolejne kilka lat zwiążemy swoją przyszłość może mieć kilka kryteriów – od prestiżu danej uczelni przez odległość od miejsca zamieszkania po najważniejsze – jakość życia i możliwości zabawy oraz rozwoju poza studiowaniem. Świetnym wyborem na okres studiów jest Kraków, w którym można połączyć naukę z rozrywką.

studia

Kraków doskonałym wyborem na okres studiowania

Studiowanie w dzisiejszych czasach jest niełatwą sztuką pogodzenia nauki, zabawy, pielęgnacji swoich pasji oraz nowych znajomości. Często zapominamy o którymś z tych obszarów i nie jesteśmy do końca zadowoleni z czasu spędzonego na studiach. Warto znaleźć równowagę w każdym z nich i cieszyć się nawet najkrótszą chwilą spędzoną na uczelni i poza nią. Wielu kandydatów na studia wybiera większe ośrodki akademickie, do których należą Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Warszawa czy Kraków. Przyjrzyjmy się temu ostatniemu, który niegdyś był stolicą Polski i jest źródłem wielu informacji na temat polskiej kultury.

Zalety studiowania w Krakowie

W Krakowie mieszka prawie 800 tys. ludzi. Do tego dochodzi ok. 100 tys. studentów, którzy chętnie wybierają małopolskie miasto na kolejny przystanek w drodze do wyższego wykształcenia. Przyczyniają się do tego nie tylko renomowane krakowskie uczelnie, ale także niezwykła atmosfera tego miasta. Krakowska „starówka” uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce, a w 1978 roku została wpisana na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Szczególnie rozkwita ona pod wieczór, aby pokazać wszystkie uroki nowo przybyłym studentom. Kraków przyciąga również kulturalnymi wydarzeniami, których możemy uświadczyć zarówno w teatrach, studyjnych kinach, muzeach oraz galeriach, jak i w wybudowanej w połowie 2014 roku Arenie Kraków.

Wyjątkowe studia w Akademii Ignatianum

Myśląc o Krakowie w kontekście doboru uczelni, na pierwszą myśl przychodzą nam do głowy: Uniwersytet Jagielloński, Ekonomiczny, Rolniczy lub Akademia Górniczo-Hutnicza, które mają wysoką renomę w Polsce. W sercu Małopolski znajduje się również Akademia Ignatianum, która prowadzona jest przez zakon jezuitów i jest jedną z ok. 200 uczelni jezuickich na całym świecie cieszących się wysokim prestiżem oraz poziomem nauczania. Oferuje ona studia na dwóch wydziałach: pedagogicznym oraz filozoficznym – na każdym z nich można otrzymać tytuł doktora: nauk społecznych lub humanistycznych. Ponadto należy ona do programu Erasmus, który umożliwia zagraniczną wymianę studencką. Studiowanie na Akademii Ignatianum może być ciekawą alternatywą dla osób, które chcą otrzymać wykształcenie wyższe bez opłacania czesnego.