Dobry kantor – czyli jaki?

Wymiana walut często wiąże się z wizytą w kantorze. Jeśli planujesz wymienienie gotówki, pewnie zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze miejsce, w którym to zrobisz. Kluczową rolę w wyborze dobrego kantoru odgrywają ceny skupu i sprzedaży. Co jeszcze jest istotne? Gdzie kupować obcą walutę, by nie stracić? Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu kantoru? Podpowiadamy.

Jeśli zastanawiasz się, do jakiego kantoru się udać, aby kupić lub sprzedać walutę, weź pod uwagę skalę transakcji. W przypadku, w którym wyjeżdżasz za granicę i potrzebujesz niewielkiej kwoty pieniędzy na drobne wydatki, wybór punktu wymiany nie jest aż tak bardzo istotny. Wystarczy sprawdzić, w którym kantorze w Twojej okolicy jest najkorzystniejszy kurs. Przy wymianie niedużych ilości gotówki ewentualna oszczędność lub strata względem innych kantorów może wynosić maksymalnie kilkanaście złotych. Znalezienie korzystnego punktu wymiany walut nabiera znaczenia, jeśli pieniądze wymieniasz często i są to większe sumy.

Kantory stacjonarne

Mimo coraz większej popularności kantorów internetowych, stacjonarne punkty wymiany walut wciąż mają się całkiem dobrze. Według pracownika Kantoru CENT we Wrocławiu klienci doceniają transakcję na miejscu ze względu na bezpieczeństwo oraz możliwość otrzymania gotówki natychmiast do ręki. Niektóre kantory, aby zapewnić maksymalną ochronę klientów, dysponują specjalnym pomieszczeniem z dala od wzroku osób postronnych. To dobre rozwiązanie w przypadku transakcji na duże kwoty.

Część osób jest nieufna wobec nowych technologii, szczególnie, jeśli chodzi o przesyłanie wysokich sum pieniędzy. Obawiają się ataku hakerskiego czy trudności w wyjaśnieniu ewentualnych nieprawidłowości w przebiegu transakcji. Dlatego wybierają osobisty kontakt z pracownikiem. Ponadto kantory stacjonarne przyciągają klientów możliwością negocjowania kursów walut. Jeśli planujesz wymienić sporą ilość gotówki, jest szansa, że zrobisz to korzystniej niż wskazuje aktualny kurs.

Kantory internetowe

Taki typ kantorów działa już od kilku lat. Umożliwiają one wymianę pieniędzy bez wychodzenia z domu, co bez wątpienia jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Transakcje można przeprowadzać z dowolnego miejsca na świecie, w którym masz dostęp do sieci internetowej.

Z takich usług korzystają osoby pracujące za granicą lub freelancerzy, którzy często zmieniają kraj zamieszkania. Dobry kantor internetowy jest zabezpieczony przy pomocy specjalistycznego szyfrowania łączy internetowych, więc wymiana odbywa się w sposób w pełnie bezpieczny. Kupując pieniądze wirtualnie, można zlecić usługę natychmiastowego przelewu, która pozwala otrzymać kwotę na konto natychmiast po zakończeniu transakcji.

śr. ocena 5 / głosów 5