Jak dbać o białe firanki?

Klasyczne, białe firanki są piękną ozdobą i z powodzeniem można wkomponować je w aranżację każdego pomieszczenia. Długie firany żakardowe i z woalu wciąż stanowią nieodłączny element dekoracji okiennych w eleganckich salonach, zaś krótkie zazdrostki przydadzą się w kuchni, zwłaszcza jeśli jej okno wychodzi na podwórze lub wprost na ulicę. Jednak aby białe firany niezmiennie cieszyły oko przez długie lata użytkowania, trzeba o nie właściwie zadbać.

Kurz osiada na wiszących w oknie firankach, jak na wszystkich przedmiotach w domu. Firanka chłonie też inne zanieczyszczenia i zapachy unoszące się w powietrzu, a więc brudzi ją dym papierosowy, smog dostający się z zewnątrz oraz opary z gotowania. Nie bez powodu najszybciej brudzą się właśnie firanki w kuchni, gdzie codziennie podczas gotowania i smażenia w powietrzu unoszą się tłuste cząsteczki. W efekcie białe firanki szarzeją i żółkną, przez co tracą swój urok. Aby przywrócić im świeży wygląd, na szczęście wystarczy je prawidłowo uprać.

Jak prać białe firany?

Najważniejszą zasadą podczas prania firanek jest przestrzeganie instrukcji producenta. Zazwyczaj producent firan określa maksymalną temperaturę, w jakiem można prać materiał i czy można używać mocnych środków chemicznych. Nawet jeśli nie masz pod ręką takiej instrukcji, białe firanki pierz w jak najniższej temperaturze. Ta sama reguła obowiązuje z resztą przy praniu wszystkich tekstyliów w białym kolorze, a więc również elementów odzieży. Wysoka temperatura wody sprawia, że białe tkaniny szarzeją – podpowiada ekspert ze sklepu Polontex.

Firany szyte są z delikatnych tkanin, dlatego wiele gospodyń wciąż decyduje się na pranie ręczne. Jeśli posiadasz nowszą pralkę, zapewne ma ona program prania ręcznego lub delikatnego – w przypadku firan z poliestru możesz z niego skorzystać. Wyjątkiem będą firany makarony, które w pralce po prostu się splączą. Takie dekoracje bezpieczniej będzie wyprać ręcznie. Ręczne pranie będzie też konieczne, jeżeli masz firanki uszyte z lnu lub bawełny; naturalne materiały niestety tracą formę w praniu automatycznym. Ważny jest też wybór detergentu. Możesz sięgnąć po specjalny proszek do prania firan lub płyn do tkanin delikatnych.

Zanim przystąpisz do prania, namocz firanki przez co najmniej 30 minut. W ten sposób usuniesz pierwszą warstwę brudu. Do namaczania białych firanek warto użyć soli kuchennej. Dodaj około pól szklanki soli na 5 litrów wody. Im mocniej zabrudzony materiał, tym dłużej warto go namaczać. Innym sposobem na wybielanie pożółkłych firan jest pranie z dodatkiem proszku do pieczenia albo sody. Z kolei do prania firanek kuchennych warto dodać płynu do mycia naczyń, który skutecznie rozpuści tłuste zabrudzenia. Pamiętaj też, by nigdy nie nastawiać razem białych firan z kuchni i salonu.

Jak dbać o firanki na co dzień?

Zbyt częste pranie nie sprzyja tkaninom, dlatego na co dzień warto po prostu zapobiegać ich szybkiemu brudzeniu. Pamiętaj o tym, gdy odsłaniasz czy zasłaniasz okna i nie dotykaj firanek brudnymi rękami. Jeśli masz małe dzieci, albo w domu mieszkają zwierzęta, wybieraj krótsze firanki, które nie będą zwisały poza parapet – w ten sposób zostaną poza zasięgiem mniejszych domowników. Jeśli zdarzy ci się zaplamić świeżo wypraną firankę, możesz spróbować usunąć zabrudzenie za pomocą wilgotnego wacika z dodatkiem płynu do naczyń. Ten sposób sprawdzi się na pewno w przypadku firanek żakardowych.

śr. ocena 0 / głosów 0