Jak sprawdzić kompetencje dekarza?

Dach to ważny element budynku, który chroni przed utratą ciepła oraz opadami atmosferycznymi. Jakość wykonanego pokrycia dachowego bezpośrednio przekłada się na komfort korzystania z budynku, a wszystkie ewentualne usterki są trudne do usunięcia i niezwykle kosztowne. Przed podpisaniem umowy z wybraną firmą dekarską warto więc sprawdzić, czy mamy do czynienia z solidnym rzemieślnikiem. Jest przynajmniej kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę.

Dlaczego warto szukać solidnego dekarza?

Budowa dachu wymaga wzniesienia odpowiedniej drewnianej konstrukcji więźby dachowej, dostosowanej do planowanego typu dachu i rodzaju jego wykończenia. Oprócz niej na dachu musi zostać położone samo pokrycie, wraz z systemem odprowadzającym wodę, konstrukcją umożliwiającą odśnieżanie dachu oraz inspekcję i czyszczenie komina. Niezbędna będzie także instalacja uziemiająca. Wszystkie prace muszą być przeprowadzone przez solidnego dekarza, w przeciwnym razie inwestor może napotkać wiele kłopotów związanych z niedoróbkami, materiałami złej jakości czy ich złym zastosowaniem.

Trzeba pamiętać, że istnieje wiele typów pokryć, które różnią się sposobem układania i swoimi właściwościami. Niektóre z nich, np. dachy z łupków skalnych są wykonywane dość rzadko i wymagają specjalnych umiejętności. Nie każda ekipa jest w stanie poradzić sobie nawet z łączeniem blachy na rąbek stojący. Odpowiednie sprawdzenie kompetencji dekarza jest więc bardzo ważne.

Wśród pytań, które warto skierować do przyszłego wykonawcy, rozważając jego zatrudnienie, najważniejsze jest to, które dotyczy doświadczenia zawodowego i wcześniej realizowanych projektów. Dzięki temu można zorientować się, w jakich typach pokryć specjalizuje się dana firma. Warto też poprosić o dane wcześniejszych klientów. Nie zaszkodzi skontaktować się z wybranymi osobami i zapytać o opinie o sposobie pracy konkretnej ekipy i efektach jej działań.

Nie istnieją wprawdzie żadne egzaminy dopuszczające do zawodu dekarza, jednak wielu rzemieślników należy dobrowolnie do różnych organizacji branżowych. Jeśli tak jest w przypadku ekipy, nad którą się zastanawiamy, to będzie to zwykle dobry znak.

Gdzie znaleźć dobrego dekarza?

Poszukiwania dobrego dekarza zwykle najlepiej rozpocząć do zebrania opinii od osób, które w okolicy niedawno ukończyły budowę domu. Ci, którzy byli zadowoleni z ekipy, na pewno chętnie podzielą się  swoimi opiniami. Warto jednak pamiętać, że samo polecenie to nie wszystko.

Rozważając różne oferty, warto sprawdzić, jak długo wykonawca działa na rynku. Czas jest jednym z najlepszych sprawdzianów dla dobrych rzemieślników. Ci, których usługi stoją na wysokim poziomie, zwykle nie mają problemów z kontynuacją działalności. Nie znaczy to, że firmy, które powstały niedawno nie będą w stanie poprawnie wykonać zlecenia, w takiej sytuacji warto być jednak ostrożnym – tłumaczy specjalista od pokryć dachowych z firmy Dachlux.

Dobrym źródłem informacji o kompetentnych ekipach są też zwykle składy i hurtownie budowlane. Zaopatrują one na ogół firmy działające w okolicy i ich pracownicy i właściciele często dobrze orientują się w tym, czy warto polecić którąś z firm.

śr. ocena 5 / głosów 5