Jak znaleźć najlepszy kurs językowy?

Kursy językowe stały się bardzo popularne i mają stale ogromną liczbę uczestników, którzy są w stanie płacić duże pieniądze, aby zyskać cenną wiedzę i zdobyć umiejętności. Znajomość języka obcego jest dzisiaj jedną z najcenniejszych kwalifikacji. Język obcy jest wymagany w szkole i w pracy, znajomość jednego lub dwóch języków obcych jest niezbędnym kryterium na rynku pracy. Co więcej, na naukę języka czas się nie kończy, dlatego na kursy uczęszczają zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. Kursy wybierają osoby, które chcą się nauczyć języka od podstaw oraz te, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, poprawić warsztat mówienia albo znajomość zasad gramatyki. W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na edukację powstało i nadal powstaje mnóstwo szkół językowych. Jak wybrać odpowiedni kurs dla siebie i swoich potrzeb?

kurs językowy

Strzała Amora, czyli najlepsza oferta

Nie ma co ukrywać, pierwszym wyznacznikiem tego, czy zwrócimy uwagę na daną szkołę językową albo konkretny kurs językowy, jest ogłoszenie. Może być ono podane w różnych formach, np. za pomocą reklamy. Jeżeli spot reklamowy zachęci Cię, jest duża szansa, że skorzystasz właśnie z tej oferty, a na pewno zainteresujesz się nią. Innym sposobem ogłaszania jest dzielenie się opiniami ze znajomymi albo korzystanie z forów internetowych. Najczęściej na podjęcie ostatecznej decyzji mają wpływ aktualne promocje. Jeżeli w Twoje ręce trafi ulotka z dedykowaną ofertą kursu językowego za atrakcyjną cenę, przyspieszysz proces podejmowania decyzji i zapiszesz się do szkoły językowej. Co więcej, warto poszukać najkorzystniejszej propozycji kursu albo poczekać na pakiety promocyjne.

Jak porównywać oferty?

Porównując ceny różnych kursów, należy wziąć pod uwagę liczbę godzin zajęciowych oraz czas trwania każdych zajęć. Dodatkową informacją jest liczba osób przypisanych do jednej grupy – im więcej osób, tym mniej czasu nauczyciel poświęci Tobie. Efektywna nauka najlepiej sprawdza się w małych grupkach.

Cele nauki i metody nauczania

Każdy z nas wybiera się na kurs językowy w innym celu. Każdy ma inne potrzeby, braki i oczekiwania. Dlatego podstawowym kryterium wyboru szkoły językowej jest dopasowanie oferty do naszych zapotrzebowań. Jeżeli np. jesteśmy na zaawansowanym poziomie z języka angielskiego i chcemy jedynie podszlifować słownictwo specjalistyczne przed występem w konferencji międzynarodowej, powinniśmy znaleźć kurs na bardzo wysokim poziomie, a zajęcia muszą być prowadzone przez kompetentną osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Jeżeli natomiast chcemy rozpocząć naukę języka od podstaw, skupimy się na metodach skutecznego i szybkiego nauczania. Kurs językowy powinien oferować nowoczesne lub tradycyjne techniki nauczania w zależności od naszego trybu pracy oraz naszych upodobań i możliwości. Wybór szkoły językowej jest indywidualny, dlatego należy ostrożnie traktować rekomendacje i opinie znajomych – każdy bowiem ma inne predyspozycje.

Wybór metod nauczania musi być uzależniony od trenowanej umiejętności (np. czytania, pisania albo mówienia). Niektórzy niezmiennie najlepiej uczą się z podręczników; inni, zgodnie z nowoczesnymi technikami, przyswajają słownictwo z filmów i seriali. Najlepiej, jeżeli kurs języka pozwoli zapoznać się uczestnikowi z różnorodnymi sposobami nauki, po czym, po wstępnym rozeznaniu, pozwoli wybrać najlepszy tryb pracy.