Nie tylko lekarz służy zdrowiu
Nieustanny rozwój medycyny, doskonalenie metod diagnostycznych, profilaktyki i sposobów leczenia, nie jest zasługą wyłącznie bezpośredniej pracy lekarza z pacjentem – przekonuje nasz rozmówca ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Równie ważnym zagadnieniem jest inwestycja w badania i rozwój, a także przygotowanie kadr zdolnych do udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej (ratownictwo medyczne), czy prowadzenia właściwej rehabilitacji po zakończeniu leczenia.
Analityka medyczna
Studia na tym kierunku przygotowują do podjęcia pracy w diagnostyce laboratoryjnej. Zadaniem analityka medycznego jest badanie składu i określanie parametrów fizykochemicznych oraz biologicznych materiału pobranego od pacjenta.
Analityka medyczna ma olbrzymi wkład przede wszystkim w diagnostykę, jednak coraz większe znaczenie zyskuje także w rozwoju inżynierii genetycznej, bioinformatyki, bioinżynierii i wielu innych działów związanych z biomedycyną.
Farmacja
Medycyna konwencjonalna bez wsparcia farmacji, czyli nauki o lekach, byłaby niemalże bezsilna. Studenci farmacji podczas kształcenia zdobywają ogromną wiedzę z zakresu nauk farmaceutycznych, ale także gruntownie zgłębiają medycynę, chemię i biologię oraz nauki społeczne.
Tak szeroki zakres wymaganych od farmaceuty wiadomości przygotowuje go do bardzo odpowiedzialnego zadania, jakim jest zapewnianie bezpieczeństwa i skuteczności leków, którymi dysponuje w ramach swojej praktyki.
Pamiętajmy bowiem, że farmaceuta to nie tylko aptekarz wydający leki przepisane przez lekarza, ale także osoba, która radzi i informuje pacjentów o lekach, a nawet samodzielnie przygotowuje niektóre z nich. Również w farmacji nieprzerwanie prowadzone są badania monitorujące jakość i działanie leków oraz poszukujące nowych i doskonalszych preparatów o działaniu leczniczym.
Inne kierunki okołomedyczne
Osoby, które pragną zdobywać praktyczną wiedzę z zakresu zdrowia, ale nie widzą siebie w pracy lekarza, farmaceuty, czy laboranta, mają znacznie więcej możliwości. Śląski Uniwersytet Medyczny proponuje studia na kierunkach przygotowujących do zawodów, na które istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na rynku pracy takich, jak pielęgniarstwo i położnictwo. Na brak ofert pracy nie mogą także narzekać wykwalifikowani fizjoterapeuci, dietetycy i kosmetolodzy.