Kiedy warto przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń biurowych?

Pomieszczenia biurowe to miejsca, gdzie na niewielkiej powierzchni przebywa jednocześnie duża liczba pracowników. Ponadto często do biur przychodzą klienci oraz osoby z zewnątrz. Ze względu na dużą liczbę pracowników, w biurowcach utrzymanie odpowiedniej czystości jest trudnym zadaniem. Dlatego warto raz na jakiś czas przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń biurowych.

dezynfekcja biura

Dlaczego dezynfekcja jest ważna?

Codziennie otaczają nas miliony bakterii, grzybów oraz wirusów. Niektóre z nich są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, z kolei inne powodują poważne choroby i są zagrożeniem dla życia. W przypadku tych drugich niezbędna może się okazać dezynfekcja pomieszczeń biurowych.

Wszelkie bakterie, wirusy i grzyby obecne są na przedmiotach, które dotykamy niekiedy kilkanaście razy dziennie. Są to przykładowo klamki do drzwi, telefony komórkowe, a nawet biurka i komputery. Dlatego odpowiednia higiena i dezynfekcja jest bardzo ważna – mówi pracownik DS – Technik.

Należy pamiętać, że higiena i czystość w miejscach takich jak biurowce, gdzie występuje duże skupiska ludzi jest konieczna, a jednocześnie trudna do utrzymania. Większość środków do sprzątania nie usuwa szkodliwych bakterii i wirusów. Jednak systematyczne sprzątanie i higiena może zapobiec ich przenoszeniu się.

Jak przeprowadza się dezynfekcję pomieszczeń?

Dzięki dezynfekcji niszczone są wszelkie bakterie i wirusy, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. Do wyboru są dwa sposoby dezynfekcji – fizyczna oraz chemiczna. Podczas dezynfekcji fizycznej wykorzystuje się odpowiednią temperaturę lub promieniowanie UV.

Natomiast w przypadku dezynfekcji chemicznej używa się specjalnych środków takich jak alkohole, chlorowce i ich pochodne, kwasy organiczne i nieorganiczne, związki utleniające i wiele innych.

To, jaki sposób dezynfekcji będzie najlepszy zależy od rodzaju bakterii lub wirusa. Decyzję podejmują specjaliści, którzy będą przeprowadzać dezynfekcję.

Kiedy warto przeprowadzić dezynfekcję biura?

Decyzja o dezynfekcji powierzchni biurowych może być konieczna w przypadku, kiedy jeden z pracowników wrócił z podróży zagranicznej i została u niego potwierdzona groźna choroba wywołana przez bakterie lub wirusy.

Dezynfekcja biura może być również przeprowadzana w celach zapobiegawczych, przykładowo raz w roku.

Inną przesłanką do tego, aby przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń biurowych jest wzmożona ilość zachorowań na grypę wśród pracowników. Również w przypadku pojawienia się u któregoś z pracowników wszawicy może być konieczna profesjonalna dezynfekcja.

śr. ocena 0 / głosów 0