Księgowość stacjonarna a wirtualna – podobieństwa i różnice

Prowadzenie rozliczeń finansowych leży w obowiązkach każdego legalnie działającego przedsiębiorcy, niezależnie od branży oraz wielkości firmy. Wśród małych i średnich przedsiębiorców normą stało się korzystanie z usług zewnętrznych biur rachunkowych – takie rozwiązanie niesie za sobą bardzo dużą oszczędność czasu, środków finansowych, a przy tym jest gwarancją bezpieczeństwa naszych finansów. Od pewnego czasu istnieje jednak podział wśród usługodawców z tego sektora – poza tradycyjnymi biurami, prowadzącymi księgowość w trybie stacjonarnym, na rynku spotkamy również firmy specjalizujące się w księgowości wirtualnej.

księgowość wirtualna

Co łączy księgowość stacjonarną i wirtualną?

Podstawową kwestią łączącą oba modele omawiane modele prowadzenia księgowości, jest zakres dostępnych usług. Biura rachunkowe zajmujące się zarówno księgowością stacjonarną, ja i te oferujące swoje usługi za pośrednictwem Internetu, oferują swoim klientom pomoc w wystawianiu faktur, sporządzaniu deklaracji podatkowych, prowadzenia ewidencji i rejestrów oraz reprezentację w stosownych urzędach. Pozwalają w ten sposób zaoszczędzić mnóstwo czasu, potrzebnego na samodzielne dopełnienie wszystkich formalności, zminimalizować koszty prowadzenia firmy (nie musimy bowiem zatrudniać samodzielnego księgowego) oraz zabezpieczyć się przed ewentualnymi błędami, które możemy nieświadomie popełnić.

Co dzieli księgowość stacjonarną od wirtualnej?

Tym, co odróżnia zdobywającą coraz większą popularność księgowość wirtualną od stacjonarnej, jest fakt, że jej prowadzenie nie wymaga kontaktu z księgowym. Wszelkie rozliczenia prowadzone są bowiem z pomocą aplikacji, do której klient biura rachunkowego może w każdej chwili się zalogować – wystarczy do tego komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu i przeglądarką. Aplikacja jest obsługiwana przez biuro rachunkowe, jednak klient dalej ma możliwość podglądu interesujących go danych i dokumentów. Rozwiązanie w znaczący sposób ułatwia kontrolę finansów – dostęp do danych jest możliwy przez całą dobę, ponadto ich wyszukiwanie jest znacznie prostsze i szybsze, niż w przypadku dokumentów w wersji standardowej. Księgowość wirtualna cieszy się szczególnym uznaniem wśród właścicieli małych firm, które rozliczane są według uproszczonych zasad.

Szeroki wybór usług z zakresu księgowości znajdziemy w ofercie biura rachunkowego Roszkowska-Galant.