Perspektywy zawodowe po kursie na wózek widłowy

Jako, że obecnie rynek pracy w Polsce jest bardzo dynamiczny, szukający zatrudnienia powinni się do niego dostosowywać. W tym celu warto zdobywać nowe kwalifikacje
i umiejętności, które czynią potencjalnego pracownika kandydatem wysoko pożądanym. Jednym z bardziej popularnych kursów wybieranych przez Polaków jest ten na wózek widłowy. Sprawdźcie jakie daje on perspektywy.

Grunt to rozwój

Każdy kto zna specyfikę polskiego rynku pracy doskonale wie jak ważne jest posiadanie bogatego CV. Poza kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem, aby szybko znaleźć dobrą pracę, dobrze jest mieć w nim notki o dodatkowych umiejętnościach, posiadanych certyfikatach oraz ukończonych kursach. Im jest ich więcej, tym większe szanse ma jego kandydat na znalezienie zatrudnienia. Szczególnie, jeśli ukończył kurs, którego absolwenci są poszukiwani przez wielu pracodawców. Do takich zalicza się kurs na operatora wózków widłowych.

Obrót towarów, na którym opiera się obecnie gospodarka krajów rozwiniętych, nie byłby możliwy bez wykorzystania odpowiednich maszyn. Jednym z podstawowych ich rodzajów są wózki widłowe, które prowadzić mogą tylko wykwalifikowani pracownicy. Z tego powodu bardzo często można zobaczyć ogłoszenia o pracę właśnie w tym zawodzie – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Ośrodek Kształcenia Zawodowego Kursal.

Perspektywy, które daje kurs

Operator wózka widłowego w swojej pracy odpowiada za kompleksową obsługę wózka jezdnego. Do jego zadań należy głównie przygotowanie wózka do pracy, pobieranie transportowanie, scalanie i składowanie ładunków, prowadzenie dokumentacji kontroli urządzeń, a także utrzymywanie wózka w dobrym stanie.

Kurs na operatora wózka widłowego kosztuje około 650  zł i zawiera w sobie egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, jednak stawka ta nie powinna wydawać się wam zbyt wysoka – trzeba bowiem brać pod uwagę możliwości jakie niesie z sobą jego ukończenie. Posiadanie uprawnień do prowadzenia wózka widłowego może bowiem nie tylko ułatwić poszukiwania pracy, czyniąc z was wyjątkowo atrakcyjnych kandydatów, ale też spowodować, że w aktualnym miejscu pracy otrzymacie podwyżkę.

Warunki uczestnictwa w kursie

Aby móc wziąć udział w kursie na operatora wózka widłowego wystarczy w dniu rozpoczęcia kursu mieć ukończone 18 lat.

Kurs na operatora wózków widłowych trwa zwykle 2 tygodnie (60 h)  i zwieńczony jest egzaminem państwowym, składającym się z części teoretycznej i praktycznej. Po jego zdaniu kursant otrzymuje certyfikat potwierdzający nabyte uprawnienia (zwykle wydawany jest po polsku, za dodatkowa opłatą można otrzymać w języku angielskim, co znacznie ułatwia znalezienie pracy w tym zawodzie również poza granicami Polski).

Ukończenie kursu na operatora wózków widłowych może być nie tylko ciekawym wpisem do CV, ale przede wszystkim szansą na zmianę sytuacji finansowej i rozwój kariery zawodowej.