Przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii B

Przepisy zdawania egzaminu na prawo jazdy co jakiś czas ulegają zmianom. Sprawdź, jak wygląda obecnie jego przebieg – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.

egzamin na prawo jazdy

Egzamin teoretyczny

Pierwszym sprawdzianem, jaki będziesz musiał przejść przygotowując się do odebrania prawa jazdy kategorii B, będzie egzamin teoretyczny, który przeprowadzany jest na stanowiskach komputerowych. Na początku należy odpowiedzieć na pytania z wiedzy podstawowej – jest ich 20 i mogą mieć formę zwykłych pytań lub sekwencji wideo, które przedstawiają prawdziwe sytuacje na drodze. Kolejny etap to 12 pytań z wiedzy specjalistycznej. Każde z nich jest inaczej punktowane, w zależności od jego znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Aby zaliczyć część teoretyczną egzaminu, musisz uzyskać co najmniej 68 punktów na 74 możliwych.

Egzamin na placu manewrowym

Po zdaniu egzaminu z teorii możesz przejść do praktyki, czyli jazdy na placu manewrowym i w ruchu drogowym. Podczas ćwiczeń na placu powinieneś udowodnić, że znasz się na przygotowaniu auta do jazdy oraz na sprawdzeniu działania podstawowych elementów pojazdu, takich jak: sygnał dźwiękowy, światła pozycyjne, mijania, drogowe, cofania, stopu, awaryjne, tylne przeciwmgielne, a także kierunkowskazy. Ponadto musisz umieć sprawdzić poziom oleju w silniku, płynu chłodniczego, hamulcowego raz w spryskiwaczu. Będzie to weryfikowane ustną odpowiedzią na dwa wylosowane pytania z tych dziedzin.

Po prawidłowych odpowiedziach będziesz mógł wsiąść do samochodu i przygotować go do jazdy poprzez ustawienie fotela i lusterek, podniesienie zagłówka na odpowiednią wysokość, zapięcie pasów, upewnienie się, czy drzwi są zamknięte oraz sprawdzenie, czy auto jest na luzie. Po tych wszystkich czynnościach, po wciśnięciu sprzęgła, będziesz mógł uruchomić silnik, zapalić światła i przeprowadzić manewry – ruszanie z miejsca, jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

Egzamin praktyczny w ruchu drogowym

Teraz zostaje egzamin na drodze, który trwa co najmniej 40 minut. Podczas jego trwania oceniane będzie m.in. płynne ruszanie z miejsca, przyspieszanie i hamowanie, umiejętność interpretacji przepisów oraz panowanie nad pojazdem i jego mechanizmami. Bardzo ważnymi umiejętnościami w czasie jazdy w ruchu drogowym są również: dostosowywanie prędkości do warunków na drodze oraz ocena potencjalnych i rzeczywistych zagrożeń w ruchu.

Poza tym, z początkiem 2015 roku, w arkuszu przebiegu egzaminu praktycznego pojawiły się pola dotyczące prawidłowej zmiany biegów oraz hamowania silnikiem przy zatrzymaniu i zwalnianiu, czyli tzw. jazdy energooszczędnej.

Eco-driving jest umiejętnością przewidywania i wyciągania wniosków z sytuacji na drodze, a nie konkretnym zadaniem, które można odhaczyć na arkuszu egzaminacyjnym – podsumowuje właściciel szkoły nauki jazdy Alien ze Szczecina.