W jaki sposób nabywa się spadek u notariusza

Od pewnego czasu możliwe jest nabycie spadku z pominięciem drogi sądowej. O ile dopełnimy wszystkich formalności, wystarczy wizyta u notariusza. Jest to zdecydowanie prostsza i szybsza droga, na końcu której znajduje się notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Co trzeba wiedzieć o tej metodzie? Czy notariusz może odmówić wydania aktu? Dowiedz się więcej.

Warunki nabycia spadku u notariusza

Aby uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia, trzeba umówić się w kancelarii notarialnej w dogodnym dla nas i notariusza terminie. Najważniejszym warunkiem jest to, aby stawili się wszyscy, którzy mają prawo do spadku – ustawowe lub testamentowe. Nie ma odstępstw od tej reguły. Następnie każda osoba musi wyrazić zgodę na ustalony podział spadku. Spadkobiercy muszą być w 100% jednomyślni. Inaczej notariusz nic nie wskóra i do gry musi wejść sąd.

W teorii brzmi to prosto, jednak w praktyce różnie bywa. Czynnik ludzki jest nieubłagany. Jeżeli ktokolwiek nie dotrze do kancelarii lub nie wyrazi zgody na podział majątku, notariusz rozkłada bezradnie ręce. Jego zadaniem jest bowiem oficjalne przypieczętowanie woli spadkobierców, nie zaś rozstrzyganie sporów rodzinnych. Zawsze jednak można liczyć na porady prawne w kwestii dziedziczenia. Pomocy tego typu udziela np. www.notariuszchwialkowski.pl. Niezależnie od tego, jaka jest wartość spadku, koszt wydania aktu to 50 zł.

Sytuacje wykluczające nabycie spadku u notariusza

Jest kilka sytuacji, oprócz wymienionych wyżej, w których notariusz nie może wydać aktu dziedziczenia. Sytuacją taką będzie otwarcie spadku przed dniem 1 lipca 1984 roku, ale też np. istnienie wcześniejszego aktu dziedziczenia lub sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – nie można bowiem stworzyć dokumentu, który zniesie postanowienia poprzedniego aktu notarialnego lub sądowego. Notariusz wycofa się z procedury także wtedy, kiedy wyjdzie na jaw, że istnieją jeszcze inni spadkobiercy, którzy nie stawili się w kancelarii, a także gdy zachodzi podejrzenie, że jest więcej nieotwartych i nieogłoszonych testamentów. Jeżeli brak jest osób uprawnionych do dziedziczenia, spadek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa lub gminy.

Jeżeli tylko żadna z tych okoliczności nie stoi na przeszkodzie i rodzina jest zgodna co do podziału majątku, kancelaria notarialna jest odpowiednim miejscem na załatwienie sprawy spadkowej.