W jaki sposób wybrać biuro rachunkowe?

Jeżeli prowadzimy własną działalności i podjęliśmy decyzję o outsourcingu naszej księgowości biurowi rachunkowemu, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem właściwej firmy. Jak to zrobić i jakie są wymierne korzyści ze współpracy z biurem rachunkowym?

biuro rachunkowe

Zalety outsourcingu rachunkowości

Dzięki powierzeniu naszej księgowości zewnętrznej firmie nie musimy martwić się o podstawowe potrzeby związane z rachunkowością, takie jak: prowadzenie ksiąg rachunkowych, przygotowanie i składanie okresowych zeznań oraz wspieranie podczas kontroli z ZUS. Wiele biur rachunkowych oferuje specjalne promocje lub pakiety, ale należy podchodzić do nich ostrożnie i w pierwszym kroku sprawdzić, kto w nich pracuje. Może się zdarzyć, że niskie koszty wiążą się z niskim doświadczeniem księgowych, które dopiero zaczynają swoją działalność.

Na co zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe?

Oprócz podstawowych usług warto zwrócić uwagę na dodatkowe, takie jak np. doradztwo podatkowe. Jako doradcy pracują osoby, które mają wiedzę z zakresu rachunkowości i prawa, co przydaje się w aktywnym wpływie na działania przedsiębiorcy. Wydatek będzie wtedy większy, ale przynajmniej mamy świadomość, że działalność współpracującego z nami biura nie ogranicza się do prowadzenia ksiąg. Dodatkowym atutem okazuje się również bliska lokalizacja biura rachunkowego – w przypadku problemów zawsze można skontaktować się bezpośrednio z firmą, nie marnując czasu i pieniędzy na długie dojazdy.

Mimo ogólnodostępnej wiedzy na temat rachunkowości zarówno w książkach, jak i w Internecie, odpowiedni dobór biura rachunkowego może okazać się bardzo rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie jeżeli firma się rozrasta i należy zoptymalizować koszty – uważa specjalista z Biura Prawniczo-Księgowego s.c. Krystyna i Katarzyna Wawrzynek, którego podstawowym obszarem działalności jest kompleksowa obsługa przedsiębiorstw w zakresie usług księgowych i płacowych oraz doradztwo podatkowe. Dzięki współpracy z biurem rachunkowym odpadają bowiem wydatki związane z pensją oraz organizacją stanowiska księgowego.