W jakich sytuacjach warto skorzystać z usług kantoru?

W sytuacji, gdy potrzebujemy wymienić naszą walutę na obcą, mamy do wyboru trzy opcje: bank, kantor, lub e-kantor. Każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak według badań, wciąż najwięcej z nas wybiera stacjonarne kantory. Nie ma się czemu dziwić; atrakcyjne kursy walut, duża ilość dostępnych punktów wymiany, szybkość transakcji, wreszcie możliwość skorzystania z usług kantoru za granicą powodują, że właśnie tam kierujemy swoje kroki.

kantor-online

Stosunkowo niewiele osób wybiera bank, który jest najmniej korzystnym miejscem wymiany walut, przede wszystkim ze względu na wysokie ceny, dużo mniej korzystne niż w kantorach. Źródłem zarobku banku w takim przypadku jest spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży, który waha się w granicach od 0,5 do 5%. Wymiany dokonuje się w kasie banku. Inną formą wymiany waluty będzie płatność kartą za granicą, podczas której następuje proces przewalutowania transakcji. Opcja taka przydaje się w sytuacjach awaryjnych, jednak zasadniczo jest również niekorzystna dla klienta. Dlatego jeśli musimy wymienić walutę, skorzystajmy z usług kantoru.

Dlaczego kantor stacjonarny?

Z usług kantoru warto skorzystać, kiedy planujemy wyjazd za granicę i jesteśmy w trakcie przygotowań. Przed wyborem zróbmy porządny reaserch. Chociaż zasadniczo ceny walut w kantorach są stosunkowo niskie, różnią się nieco między sobą, dlatego warto wybrać ten, w którym będą najbardziej atrakcyjne. Szukajmy placówek, położnych w centrum miasta; ze względu na dużą konkurencję, kantory położone w takich miejscach, będą starały się przyciągnąć klientów dobrymi cenami walut.

Z usług kantoru stacjonarnego warto również skorzystać, gdy mamy do wymiany większą sumę. Obsługa zapewni nam pełne bezpieczeństwo dokonywanej transakcji, która odbywać się będzie w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu. – dodaje specjalista z wrocławskiego kantoru Cent.

atutem jest możliwość negocjowania cen w wybranych placówkach. Jeśli zależy nam na otrzymaniu dużych nominałów, lub chcemy wymienić nietypowe, mało popularne waluty, stacjonarny kantor będzie najlepszym miejscem wymiany walut. Skorzystanie z usług kantoru będzie dla nas korzystne także w przypadku, gdy nie posiadamy konta walutowego, niezbędnego, jeśli chcielibyśmy korzystać z usług e-kantoru.

E-kantor

Inną formą kantoru jest e-kantor. Jest to wygodna opcja dla osób, które muszą nagle i szybko wymienić walutę i nie mają czasu na dojazd do kantoru stacjonarnego. Ponadto e-kantory oferują lepsze ceny wymiany walut, a cała transakcja nie trwa dłużej niż 15 minut. Nie musimy się także martwić o bezpieczeństwo transakcji. Większość kantorów internetowych używa bowiem tych samych zabezpieczeń, co banki. Jednym minusem takiego rozwiązania, będzie konieczność posiadania dwóch kont: złotówkowego oraz walutowego. Po zarejestrowaniu się w odpowiednim serwisie, dokonujemy przelewu środków na konto e-kantoru, wybieramy odpowiedni kurs, zatwierdzamy proces i czekamy na przelew zwrotny na nasze konto.

śr. ocena 5 / głosów 5