W jakim wieku warto rozpocząć naukę języka obcego?

Mówi się, że na naukę nigdy nie jest za późno. A czy ta reguła odnosi się także do nauki języka obcego? Tak. My jesteśmy przekonani o tym, że warto rozpocząć naukę języka obcego niezależnie od wieku. To nie liczba lat stanowi bowiem o sukcesie wyników w nauce, a metoda nauczania. W naszym artykule podpowiadamy, jaka metoda edukacyjna jest najlepsza i dlaczego warto ją wybrać.

Nauka języka obcego

Szybka i skuteczna nauka języka obcego

Każdy z nas chciałby nauczyć się języka obcego w krótkim czasie i przy jak najmniejszym wysiłku. Metod nauki języka obcego jest wiele. Każda z nich zaś opiera się na innych założeniach i na inne zagadnienia kładzie nacisk. Istnieją także metody przypisane do wieku grupy. Pytanie, jakie się w związku z tym faktem pojawia, brzmi: która z nich jest dobra? Która z nich jest naprawdę skuteczna?

Jak pokazuje doświadczenie, najlepszą metodą nauki języka obcego jest metoda komunikacyjna. Na czym ona polega? Metoda komunikacyjna opiera się na interakcjach, zachodzących zarówno pomiędzy uczestnikami kursu i lektorem, jak i pomiędzy samymi uczniami. Wykorzystuje ona również nowoczesne techniki oraz posiłkuje się materiałami multimedialnymi. To jednak jeszcze nie wszystko.

Nie ważne, ile masz lat, ale to, w jaki sposób się uczysz

Wysoka skuteczność metody komunikacyjnej wynika także z systemu organizacji grup kursantów. Co to oznacza w praktyce?

Zapytaliśmy o to lektora ze Szkoły Językowej Cosmopolitan we Wrocławiu: Z naszego kilkudziesięcioletniego doświadczenia w nauczaniu języków obcych wynika, że największą skuteczność przynosi nauka w małych grupach, w której uczestnicy są w podobnym wieku oraz na zbliżonym poziomie zaawansowania. Dlatego też w naszej szkole organizujemy naukę w grupach, liczących nie więcej niż 9 osób w przypadku zajęć standardowych oraz maksymalnie 5 osób w przypadku kursów o charakterze intensywnym. Ich uczestnicy zaś dobierani są na podstawie wieku oraz obecnego poziomu zaawansowania. Tylko taka metoda pozwala na szybkie i skuteczne przyswajanie wiedzy oraz umiejętności praktycznych. A w nauce języka obcego to podstawa.

O skuteczności każdej metody edukacyjnej decyduje również kadra nauczycielska. Zajęcia przy zastosowaniu metody komunikacyjnej w dobrych szkołach językowych prowadzą wykwalifikowani lektorzy. Studenci uczą się języka pod czujnym okiem nauczycieli, którzy oprócz odpowiedniego wykształcenia filologicznego, posiadają również odpowiednie umiejętności pedagogiczne oraz właściwie cechy osobowe. Bardzo często są nimi także native-speakerzy.

śr. ocena 5 / głosów 1