Wymagania dla Polaków poszukujących pracy jako opiekun w Niemczech

Opiekowanie się starszymi osobami mieszkającymi za naszą zachodnią granicą jest pracą trudną, jednak dająca dużo osobistej satysfakcji i przede wszystkim gwarantującą bardzo przyzwoite wynagrodzenie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych tego typu zarobkiem. Oto najważniejsze wymagania wobec osób starających się o pracę jako opiekunowie starszych osób w Niemczech.

praca za granica

Znajomość języka

Każda osoba starająca się o prace w charakterze opiekuna/opiekunki starszej osoby w Niemczech powinna przynajmniej w stopniu komunikatywnym znać język ojczysty swojego podopiecznego.

Doświadczenie

Osoby starsze wymagają dużo uwagi, dlatego osoba starająca się o prace jako opiekun/opiekunka powinna móc pochwalić się doświadczeniem w opiece nad seniorami lub osobami niepełnosprawnymi. Wszelkie referencje są bardzo mile widziane. Doświadczenie nabyte przy opiece nad własnymi członkami rodziny również jest mile widziane.

Dodatkowe wymagania

Powyższe punkty są wymagania niezbędnymi do uzyskania posady w charakterze opiekuna/opiekunki. Możemy dodatkowo podnieść naszą pozycję na rynku, jeśli:

  • Odznaczamy się nienagannym zdrowiem – opieka nad starszymi osobami wymaga dużo energii i siły fizycznej, dlatego na tych stanowiskach szczególnie pożądane są osoby mogące pochwalić się dobrym stanem zdrowia.
  • Przebyte kursy – osoby pragnące opiekować się seniorami nie muszą posiadać formalnego wykształcenia pielęgniarskiego, mimo to bardzo dobrze widziane są wszelkie dyplomy i certyfikaty, potwierdzające umiejętności z zakresu opieki.
  • Prawo jazdy kategorii B – zdolność do prowadzenia samochodu jest bardzo przydatna, kiedy opiekujemy się starszą osobą. Dzięki niej jesteśmy w stanie szybko zareagować na nagłe potrzeby naszego podopiecznego, np. przewieźć go do szpitala lub przychodni zdrowia.
  • Odpowiedni charakter – opieka nad osobą starszą wymaga bardzo dużej cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Charakteru nie da się zmierzyć żadnymi certyfikatami, jednak należy pamiętać, że osoby zbyt niecierpliwe i nerwowe raczej nie sprawdzą się jako opiekunowie.

Jak znaleźć pracę jako opiekun?

Na polskim rynku funkcjonuje kilka firm, pośredniczących w poszukiwaniu zatrudnienia w charakterze opiekuna/opiekunki dla seniora. Jedną z nich jest firma Pflegerin24.