Z czego składa się kurs na prawo jazdy?

Aby otrzymać uprawnienia kierowcy, należy zdać egzamin na prawo jazdy. Zanim jednak podejdziemy do tego egzaminu, konieczne jest odbycie nauki na specjalnym kursie organizowanym przez szkołę nauki jazdy. Jak dokładnie wygląda taki kurs, z jakich części się składa oraz ile trwają zajęcia w poszczególnych blokach tematycznych? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące kursu na prawo jazdy można znaleźć w poniższym artykule.

prawo jazdy egzamin praktyka teoria

Trochę teorii

Tak samo, jak egzamin na prawo jazdy, tak i kurs w tym kierunku rozpoczyna się od części teoretycznej. Każdy kandydat na kierowcę zobowiązany jest do odbycia 30 godzin szkolenia teoretycznego, z zaznaczeniem, że są to godziny lekcyjne – wszystkie zajęcia trwają wobec tego po 45 minut. W trakcie prowadzonych w szkole nauki jazdy wykładów i ćwiczeń przyszli kierowcy zapoznają się z zasadami ruchu drogowego, uczą się znaczenia znaków oraz podstaw obsługi samochodu. Istotnym elementem części teoretycznej są zajęcia obejmujące zagadnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dobra szkoła jazdy powinna poruszać kwestie związane z realnymi sytuacjami i zagrożeniami napotykanymi na drodze, co pozwoli na rzetelne i kompleksowe przygotowanie kandydata zarówno do egzaminu, jak i do późniejszej samodzielnej jazdy w terenie. Zwieńczeniem 30 godzin zajęć teoretycznych jest wewnętrzny egzamin przeprowadzany w danej szkole, który powinien odbywać się na dokładnie  takich samych zasadach co egzamin państwowy.

Praktyka, czyli jazda

Po zaliczeniu wewnętrznego egzaminu teoretycznego, kandydat na kierowcę może zasiąść za kierownicą tzw. “elki”, czyli pojazdu przystosowanego do nauki jazdy. Zajęcia w części praktycznej trwają 30 godzin zegarowych i odbywają się pod ścisłym nadzorem instruktora nauki jazdy. W pierwszej kolejności kandydaci najczęściej próbują swoich sił na placu manewrowym, by z czasem wyruszać również w teren. Nauka powinna odbywać się na drogach publicznych zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym z uwzględnieniem tras, po których można poruszać się z prędkością większą niż 70 km/h.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ukończenie kursu w części teoretycznej i praktycznej to nie wszystko, by móc przystąpić do egzaminu państwowego. Konieczne jest jeszcze poddanie się badaniom lekarskim sprawdzającym m.in. wzrok przyszłego kierowcy. Warto tu zaznaczyć, że niektóre szkoły, w tym np. Szkoła Nauki Jazdy PZM w Chełmie i Lublinie, oferują takie badania gratis, w cenie całego kursu. Dopiero pozytywny wynik badania oraz egzaminów wewnętrznych uprawnia do ubiegania się o dokument, jakim jest prawo jazdy.

śr. ocena 5 / głosów 1