Charakterystyka pirotechniki estradowej

Trzeba przyznać, że fajerwerki okazały się świetnym wynalazkiem. Jeśli tylko są używane w dobrej wierze, aby uświetnić jakiś szczególny spektakl, mogą być dużą atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Efekty pirotechniczne można zastosować również na estradzie np. podczas koncertów muzycznych. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się pirotechnika estradowa.

pirotechnika-estradowa

Kiedy można zastosować pirotechnikę estradową?

Pirotechnika sceniczna lub estradowa jest wykorzystywana w czasie gal wręczania nagród, koncertów lub okolicznościowych imprez, którym towarzyszyć mogą prezentacje nowego modelu samochodu. Taki pokaz automatycznie podnosi rangę wydarzenia, a my mamy wrażenie, że uczestniczymy w czymś wyjątkowym – zauważa ekspert z hurtowni fajerwerków AS w Gorzowie Wielkopolskim. Zazwyczaj stosuje się go w kulminacyjnym momencie, na który wszyscy czekają ze zniecierpliwieniem. Wysoki poziom widowiska pirotechnicznego jest czasami priorytetem dla organizatorów, którzy uważają na wszelkie szczegóły związane z bezpieczeństwem i widowiskowością przedstawienia.

Elementy pirotechniki estradowej

Do produktów, które można użyć w ramach pirotechniki estradowej, zalicza się m.in.:

  • Fontanny iskier – najpopularniejszy efekt pirotechniczny używany w pomieszczeniach, najczęściej podczas koncertów. Fontanny potrafią wznosić się na wysokość do 10 m, w zależności od potrzeb.
  • Wodospady estradowe – w porównaniu do fontann, jest to efekt „spadający z góry”, dlatego wymaga dużej przestrzeni wewnątrz budynku oraz zabezpieczenia podłogi. Wodospady różnią się od siebie intensywnością iskier, ich wysokością oraz długością czasu trwania lotu.
  • Miny – stosowane na scenach w bardzo dużych pomieszczeniach, ponieważ ich zasięg wynosi od 8 m w górę, a przez cały swój lot spalają się i dają różnego rodzaju efekty i kolory.
  • Dymy estradowe – klasyczny i mało toksyczny efekt używany wewnątrz pomieszczeń. Do wyboru są różne kolory oraz intensywność dymu.
  • Płonące napisy – często pojawiające się na koncertach, pokazujące np. logo zespołu muzycznego. Do tego efektu wykorzystuje się specjalne sztyfty pirotechniczne. Trzeba jednak pamiętać, że płonące napisy są efektem zewnętrznym, ponieważ wydzielają one dużo nieprzyjemnego dymu.