Jak dobrać buty narciarskie, by uniknąć otarć i odcisków?

Obcierające buty narciarskie to dość częsty problem, szczególnie dla osób zaczynających przygodę z narciarstwem, z którym niewiele osób potrafi sobie poradzić. Noszenie na stoku zbyt ciasnych butów może powodować ból oraz drętwienie palców, a także przyczyniać się do powstawania na stopie odcisków i pęcherzy. Jak zatem dobrać buty narciarskie, aby uniknąć otarć?

Kobieta przymierza buty narciarskie

Dlaczego dobre dopasowanie buta narciarskiego jest tak ważne?

Stopy to jedna z najważniejszych podpór ludzkiego ciała. Każdego dnia stopy przyjmują spore obciążenia, dlatego często narażone są na kontuzje. Warto zwracać uwagę na to, aby kupowane obuwie było wygodne i odpowiednio wyprofilowane. Nieprawidłowo dobrane obuwie grozi nie tylko otarciami, odciskami czy opuchlizną, ale nawet trwałą deformacją stóp. Zbyt dużo przestrzeni w jednym miejscu może powodować ucisk w innym, stopa przesuwając się w bucie, narażona jest właśnie na otarcia i uciski. Warto zapamiętać, że w przypadku butów narciarskich zbyt dużo wolnego miejsca oznacza gorszą kontrolę nad nartami, a niestabilna noga w dodatku jest bardziej podatna na kontuzje.

Jak dobrać buty narciarskie?

Przed wyborem butów narciarskich, powinniśmy najpierw zmierzyć swoją stopę. Możemy zrobić to, poprzez postawienie stopy na kartce papieru i zaznaczenie ołówkiem koniuszka dużego palca i końca pięty. W ten sposób uzyskamy dokładną odległość. Jeżeli wybieramy buty do jazdy rekreacyjnej, warto dodać 0,5 do 1 cm do długości zmierzonej stopy. Buty narciarskie powinny być dopasowane nie tylko pod względem długości, ale również szerokości, która odpowiada szerokości stopy w okolicach kości śródstopia. Podczas wyboru obuwia zwróćmy uwagę także na jego sztywność. Osoby bardziej zaawansowane, oraz te z większą wagą powinny wybrać obuwie sztywniejsze.

Ten element sprzętu, jakim są buty narciarskie, może być trudny do doboru, szczególnie dla osób początkujących, dlatego warto w tym przypadku skorzystać z pomocy, np. nordicsklep.pl, gdzie uzyskamy wsparcie, fachowe doradztwo i profesjonalny sprzęt.

A może wkładki do butów narciarskich?

Wkładki do obuwia narciarskiego zalecane są dla każdego narciarza, gdyż podczas jazdy na nartach dochodzi do sporych przeciążeń stóp. Jeżeli kupiliśmy buty, które nie do końca są dopasowane do naszej stopy, warto dokupić wkładki, które zapewnią stabilność i równomierne podparcie. Wkładki zapobiegają przesuwaniu się stopy w bucie, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia otarć i odmrożeń, oraz wpływają korzystnie na stawy kolanowe, biodrowe oraz kręgosłup. Komfort w bucie jest wówczas nieporównywalnie większy.

śr. ocena 5 / głosów 1