Jak działają rowery elektryczne?

Zdarzyło Ci się widzieć kogoś jadącego na rowerze, ale podejrzanie szybko i lekko. No i z ewidentnym towarzyszeniem dźwięku silnika… Najprawdopodobniej widziałeś kierowcę roweru elektrycznego. Ten twór plasuje się między rowerem a motorowerem. W Polsce nie jest zbyt popularny, nie osiąga zawrotnych prędkości, a i przejażdżka nie daje tej fizycznej satysfakcji, co jazda na klasycznym rowerze. Mimo to są pasjonaci przejażdżek rowerem elektrycznym.

Rower elektryczny

Rowery elektryczne – zasady działania

Rower elektryczny wyglądem niemal nie różni się o tradycyjnego roweru. Jedyna różnica polega na tym, że ten elektryczny ma wbudowany silnik i akumulator – informuje ekspert z firmy Bart-Pol Rowerowa Bydgoszcz.

Silnik montuje się najczęściej przy kole, natomiast akumulator na ramie tuż nad pedałami. Zadaniem silnika jest napędzanie kół roweru tak, aby ten był w stanie przejechać dystans, wspomagając pracę mięśni. Nie jest więc tak, że rower elektryczny jedzie sam, trzeba przebierać nogami. Nie mniej można poruszać się znacznie szybciej i z mniejszym wydatkiem energetycznym niż na klasyku. Rower elektryczny waży więcej od zwykłego roweru, przy czym wraz z rozwojem technologii i materiałów, rowery są coraz lżejsze. Dla porównania jeden z pierwszych rowerów elektrycznych ważył ok. 77 kg (!), obecnie można spodziewać się wagi ok. 22 kg. Różnica robi wrażenie. Jeden i drugi model dzieli przestrzeń ponad 100 lat, więc rowery elektryczne to wynalazek wcale nie taki nowy.

Dla kogo dobry rower elektryczny?

W Holandii, która słynie z rowerowej pasji swoich rodaków,  20% sprzedanych rowerów stanowią rowery elektryczne. W Polsce są zdecydowanie mniej popularne. Polacy, jeśli wybierają dwukołowce, cenią sobie wyzwanie, jakie daje im przejażdżka o sile własnych mięśni. Rower elektryczny to rozwiązanie świetne dla osób mniej sprawnych – starszych lub z chorymi stawami. Wysiłek nie obciąża nadmiernie, a jednocześnie pozwala na wygodne i bezpieczne przemieszczanie się. Rowery elektryczne to doskonały środek transportu w dużych miastach. Niekiedy odległości, które przychodzi nam pokonać, są większe, a samochód czy autobus może utknąć w korku. Jeśli w mieście jest dobra infrastruktura rowerowa, to u celu możesz być szybciej, niż jakbyś jechał w pełni zmechanizowany. Rowery elektryczne cechuje coś bardzo ważnego – są dobre dla środowiska, ponieważ emitują niewiele dwutlenku węgla. Wybierając taki rower, możesz sprawnie dojechać tam, gdzie potrzebujesz, bez martwienia się o korki. Do tego doznajesz przyjemności wiatru we włosach. Ruch na świeżym powietrzu – a pamiętaj, że trochę wysiłku taka jazda będzie Cię kosztowała – to najzdrowsze, co możesz sobie podarować. Jeśli więc z powodów zdrowotnych nie możesz wybrać się na przejażdżkę rowerem tradycyjnym, postaw na elektryczny.

śr. ocena 5 / głosów 2