Jak znaleźć idealny rower na lata?

Podobnie jak dobry samochód musi posiadać wytrzymałe podzespoły, tak rower również musi charakteryzować się trwałością poszczególnych elementów, niezależnie od częstotliwości eksploatacji. Dlatego wybór roweru na lata, determinuje się warunkami, w których użytkuje się rower najczęściej.

Rower miejski dla korpo-ekologów

Są osoby, które na przekór wszystkiemu i świadome degradującego środowisko działania spalin, zamiast jeździć samochodem lub autobusem do pracy, wybierają rower. Bardzo popularnym modelem jest rower holenderski, który można kupić w sklepie rowerowym online. Są to tak zwane rowery unisex, które swoją solidną, zwykle stalową, ramą przypominają bardziej rowery damskie i ze względu na jej wyprofilowanie mogą się na nich przemieszczać również panie w spódnicach.

Wyposażenie roweru w praktyczny koszyk, pozwala korporacyjnemu ekologowi zrobić szybkie zakupy po pracy i swobodnie przywieźć je do domu, bez targania ciężkich siatek i walczenia o dogodne miejsce na parkingu pod marketem w godzinach szczytu. Taki rower posiada również funkcjonalny bagażnik, na którym można zamontować siedzenie dla dziecka. Taki asortyment oferuje sklep rowerowy online.

Rower miejski doskonały na wyżyny i w góry w sklepie z rowerami

Osoby mieszkające na terenach nizinnych mogą pozwolić sobie na modne rowery holenderskie, nawet dojeżdżając do pracy. Natomiast Ci, którzy często przemieszczają się po stromych pagórkach, powinni zainwestować w rower, który pozwoli im mniej zmęczyć się w trakcie jazdy. Dla nich najlepszym wyborem będą rowery elektryczne. Jeśli pokonuje się codziennie daleką trasę po trudnym terenie, trzeba wybrać model, który pozwoli na przejechanie jak największej liczby kilometrów na jednym ładowaniu baterii. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że mechanizm nie działa przez cały czas i można go uruchomić w trakcie jazdy, dlatego jest możliwość oszczędzania baterii.

Taki rower jest świetnym wsparciem dla mięśni i stawów w czasie jazdy pod górkę i polecany jest również dla osób starszych. Zatem dla wielu osób może być to idealny rower na lata. Oczywiście trzeba postawić na model z silnikiem od renomowanych producentów. Co istotne, rowery elektryczne są produkowane w różnych wariantach. Są zarówno miejskie, trekkingowe, jak i górskie, zatem w zależności od terenu na jakim najczęściej się jeździ, można wybrać odpowiedni model w sklepie rowerowym. Jedyny minus tego roweru to jazda bez wspomagania, kiedy teren nie jest sprzyjający bądź konieczność pchania go pod górę, gdyż jest bardzo ciężki.

Klasyczny rower trekkingowy – rekreacja na najwyższym poziomie

Wiele modeli rowerów miejskich ma stalową ramę i tu rodzi się problem, kiedy taki rower trzeba gdzieś przenieść lub wypchnąć w górę po schodach. Również jazda po nierównych wiejskich traktach nie należy do największej przyjemności, chyba, że rower posiada amortyzację. W takich warunkach, do jazdy po leśnych ścieżkach rowerowych i parkach, najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy.

Jego rama wykonana jest z aluminium, zatem rower jest przynajmniej kilka kilogramów lżejszy od miejskiego. Ponadto posiada często lekkie, wytrzymałe karbonowe dodatki. To z pewnością rower dla tych, którzy lubią jeździć rekreacyjnie, niekoniecznie po miejskich drogach i może służyć przez wiele lat. Warto wybierać modele z praktycznymi błotnikami z przodu i z tyłu, które pozwolą pokonać nawet grząską trasę. Szeroki wybór można znaleźć w sklepie rowerowym.

Rowery MTB i crossowe – dla wymagających miłośników jazdy po górach

Alternatywą dla rowerów miejskich i trekkingowych, są rowery crossowe, które są najbardziej uniwersalne spośród wszystkich typów rowerów. Jeśli więc wybiera się model ze względu na ten czynnik, to zdecydowanie jest to odpowiedni wybór. Szerszy bieżnik opon i odpowiednie wyprofilowanie ramy pozwala pokonywać zarówno odcinki na asfalcie, nawet te pod górę, ze względu na dużą liczbę przerzutek, jak i wiejskie ścieżki.

Z kolei klasyczne rowery górskie, czyli MTB to wybór dla miłośników jazdy ekstremalnej. Silna amortyzacja i najgrubszy spośród rowerów bieżnik, umożliwia pokonywanie kamienistych dróg w komfortowych warunkach. Do uniwersalnych rowery crossowe, jak i MTB, warto dobrać odpowiednie akcesoria w postaci ochraniaczy i kasków, które można znaleźć wśród asortymentu sklepu z rowerami.

Aby znaleźć idealny rower na lata trzeba zwracać uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale przede wszystkim dobrze dopasować go do swojego wzrostu i wagi. Zapewni to komfort i bezpieczeństwo jazdy.

śr. ocena 5 / głosów 1