Muzealna e-podróż, czyli nowy poziom doświadczeń

Wyobraź sobie muzeum, w którym to tym jesteś panem czasu i przestrzeni. Sam wyznaczasz godzinę i miejsce zwiedzania, nie martwiąc się o bilety, tłumy turystów oraz nie najlepszą pogodę. Jesteś swoim własnym przewodnikiem, opracowującym plan wycieczki i przebierającym w niezliczonej ofercie wystaw oraz eksponatów. A przy tym czerpiesz autentyczną przyjemność ze zwiedzania… Kusząca wizja, prawda? Co ważniejsze, już teraz dostępna na wyciągnięcie ręki! Wystarczy, że zanurzysz się we wspaniałym świecie e-muzeów.

e-muzeum

Ten jeden ,,klik”

Jedno kliknięcie myszką lub klawiaturą powoduje, że przenosisz się na pełną bogactw stronę internetową. Za przykład posłuży nam Cyfrowe Muzeum E-MUZEUM, powstałe pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z pozycji głównej zakładki uzyskujesz dostęp do licznych atrakcji. Możesz wyszukać interesujące Cię miejsce, zbiory muzealne (z podziałem dziedzinowym) lub konkretny eksponat. W sprecyzowaniu potrzeb i oczekiwań pomoże Ci również specjalna wyszukiwarka.

Komputerowy obieżyświat

Wybrałeś już muzeum, które Cię interesuje? Brawo e-podróżniku. Pora, abyś zanurzył się w wirtualny świat fascynujących obrazów. Zostaniesz przekierowany na stronę konkretnej placówki, aby poznać jej ofertę ekspozycyjną. Dostępny niekiedy rzut 360 stopni pozwoli Ci oddychać muzealnymi ścianami i zerkać w każdy zakątek pomieszczeń, a nawet otwartych przestrzeni. Nie przeszkodzi Ci w tym wieczorowa pora, kolejki zwiedzających ani dalekie odległości. Ba! Jeśli będziesz chciał, w jednej chwili pokonasz setki kilometrów – między jednym muzeum a drugim. Rzecz, której nie dokonałbyś nawet Jumbo Jetem!

Eksponaty tak bardzo rzeczywiste

Zdigitalizowane zbiory zaskoczą Cię swoją jakością. Fotografie, dostępne w najwyższej rozdzielczości, sprawiają wrażenie, jak gdybyś obcował z danymi obiektami bezpośrednio. Towarzyszące eksponatom opisy pozwalają poznać ich historię, bez potrzeby szukania po skomplikowanej rozpisce bądź pytania osób postronnych. Dany przedmiot wzbudził Twoje szczególne zainteresowanie? Dzięki e-muzeum, możesz znaleźć eksponaty z nim powiązane. Co lepsze, nie muszę się one wcale znajdować na tej samej wystawie, czy w tej samej placówce. Możesz zorganizować prawdziwą międzymuzealną wycieczkę, np. śladami starych monet czy znaczków pocztowych. Ogranicza Cię tylko Twoja dobra wola.

Wyprawa, którą powtórzysz wielokrotnie

Muzealna e-podróż nie ma swojego właściwego końca. Możesz do niej wracać i powielać w nieskończoność. Wiedz jedno – zgłębianie kultury materialnej przy pomocy nowoczesnych technologii bywa pozytywnie uzależniające. To cenne doświadczenie, które rozwija wiedzę o świecie, a także wyobraźnię. Starsi użytkownicy mogą z kolei złapać technologicznego bakcyla, który pozwoli im się sprawniej poruszać nie tylko po stronach muzealnych, ale całej sieci internetowej. Same korzyści!