Podstawowe rodzaje rowerów

Zastanawiasz się nad zakupem roweru? Dobra decyzja. Jazda na nim jest korzystna dla Twojego zdrowia i samopoczucia oraz dla środowiska naturalnego, a przede wszystkim – sprawia niesamowicie wiele przyjemności. Zanim jednak wybierzesz swój pojazd, musisz podjąć jedną, ważną decyzję – zdecydować, jaki typ roweru jest Ci potrzebny. Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy najbardziej popularnymi rodzajami jednośladów.

rodzaje rowerów

Jak można podzielić rowery?

Istnieje kilka kryteriów, według których można podzielić rowery. Podstawowa kategoryzacja dzieli jednoślady na modele damskie, męskie oraz typu unisex. Różnice między nimi wynikają z konstrukcji ramy (w rowerze męskim występuje poprzeczna rurka łącząca kierownicę z siodełkiem, w „damce” rurka ta jest bardziej wygięta w dół). Można także dzielić rowery z uwagi na:

  • rozmiar ramy,
  • mechanizm napędzania – poza standardowymi rowerami coraz większą popularnością cieszą się modele elektryczne.

Jednak najważniejszym podziałem jest ten ze względu na typ konstrukcji.

Najpopularniejsze typy rowerów

Ze względu na typ konstrukcji można wymienić kilka rodzajów rowerów.

  • Rowery górskie (MTB)

Zgodnie z nazwą, są przeznaczone dla aktywnych, którzy lubią jeździć na terenie o dużych przewyższeniach, również po nieasfaltowych szosach. Są wyposażone w szerokie opony z agresywnym bieżnikiem i zazwyczaj dwa amortyzatory. Charakterystyczne jest też to, że wymuszają „pochyloną” pozycję rowerzysty. Występuje kilka ich podtypów: ATB, XC, DH, FR, Enduro oraz Trail / All Mountain. „Każdy z nich będzie odpowiedni dla innej kategorii cyklistów. Przykładowo najbardziej uniwersalne z „górali” są te typu ATB, które można też wykorzystać do jazdy po mieście” – podkreśla ekspert ze sklepu SportAttack.pl w Krakowie.

  • Rowery szosowe

O charakterystycznych, wąskich i dużych (najczęściej 28-calowych) oponach i wygiętej
w kształt „baranka” kierownicy, która pozwala przyjąć bardziej aerodynamiczną pozycję. Szosówki są idealne do szybkiej jazdy po asfalcie. W tej grupie wyróżnia się modele sportowe i endurance. Te drugie pozwalają na bardziej turystyczną, rekreacyjną jazdę.

  • Rowery trekkingowe

Kompromis między rowerem szosowym a górskim. Trekking to rower typowo turystyczny, najczęściej z dużymi (26- lub 28-calowymi) kołami, bagażnikiem, błotnikiem i oświetleniem na dynamo. Zapewnia bardzo wygodną, wyprostowaną pozycję za kierownicą i dobrze sprawdza się tak na asfalcie, jak i na bardziej naturalnym terenie.

  • Rowery crossowe

Bardzo przypominają trekkingi, ale mają nieco bardziej agresywną geometrię ramy oraz są pozbawione błotnika, bagażnika i innych charakterystycznych dla rowerów trekkingowych dodatków. Odpowiednie do jazdy turystycznej, ale o bardziej sportowym charakterze.

  • Rowery miejskie

Znane też jako holenderki. O ramie przypominającej trekkingową, ale ze znacznie mniejszym zasobem biegów – ma tylko tzw. przerzutkę planetarną. Zapewnia wysoki komfort jazdy (wyprostowane plecy) i jest wyposażony w dodatki „uprzyjemniające” jazdę, np. koszyk, bagażnik czy błotniki.

Aby wybrać właściwy rower, najlepiej skonsultować się z ekspertem ze sklepu specjalistycznego. Podpowie, co sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

śr. ocena 5 / głosów 1