Rodzaje desek snowboardowych i ich zastosowanie

Jeśli stoisz przed zakupem swojej pierwszej lub kolejnej deski snowboardowej, przerażać może Cię liczba różnych modeli dostępnych w sklepach. Deska powinna być dopasowana nie tylko do Twoich gabarytów, ale również ulubionego stylu jazdy. W poniższym artykule znajdziesz krótkie charakterystyki najczęściej spotykanych rodzajów desek snowboardowych wraz z ich przeznaczeniem.

nauka snowboardu

Deski All Mountain

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, najlepiej będzie wybrać właśnie deskę All Mountain. Dlaczego? O to zapytaliśmy naszą ekspertkę od snowboardu ze Szkoły Zdrowia z Katowic: Deski All Mountain zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej spełniać wymagania początkujących oraz średnio zaawansowanych snowboardzistów. Są uniwersalne, więc można je wykorzystać zarówno do jazdy poza trasą, jak i podczas pierwszych godzin w snowparku. Przy ich pomocy możliwe jest uzyskanie bardzo szybkich postępów.

Deski Freeride

Chcesz spróbować swoich sił poza przygotowanymi trasami, na dziewiczych szlakach? Postaw na deskę Freeride. Modele tego typu są długie, sztywne i wąskie pod wiązaniami. Wyróżniają się również mocniej podniesionym przodem, dzięki czemu można za ich pomocą bezpiecznie jeździć z naprawdę dużymi prędkościami oraz wykonywać trudniejsze, agresywniejsze skręty. Deski Freeride nie są polecane osobom dopiero zaczynającym naukę snowboardu, a tym, które posiadają już pewien stopień zaawansowania.

Deski Freestyle

Deski Freestyle łatwo się uginają, więc powinny przypaść do gustu tym osobom, które pragną wykonywać różnego rodzaju tricki, czy to w snowparku, czy na stoku. Dzięki symetrycznej konstrukcji ich środek ciężkości znajduje się w okolicy środka deski. Sprawia to, że można na nich jeździć zarówno na swoją nogę, jak i na switchu, czyli prowadząc przeciwną stopą. Wśród desek Freestyle można wyróżnić kilka podtypów. Poniżej opisy dwóch najpopularniejszych z nich.

  • Deski Jibbing

Snowboardziści chcący bawić się deską na murkach, poręczach i innych przeszkodach powinni zainteresować się deskami Jibbing. Są one bardzo miękkie, nieco krótsze niż typowe deski Freestyle, a także bardziej odporne na uderzenia niż inne rodzaje desek. Charakteryzują się również dużą szerokością, co zapewnia stabilność, oraz mocno podniesionym przodem i tyłem deski, co sprawia, że lądowanie za ich pomocą jest łatwiejsze.

  • Deski Buttering

Innym rodzajem desek przeznaczonym do „czesania” tricków są deski Buttering. Polecane są przede wszystkim tym snowboardzistom, którzy chcą wykonywać ewolucje na płaskim stoku. Są wykorzystywane do specyficznego stylu jazdy, polegającego na podnoszeniu do góry tylko jednej strony deski bądź odrywaniu całej deski od podłoża, by wykonywać różnego rodzaju sztuczki.

śr. ocena 5 / głosów 1