Rola rodziców w życiu dziecka

Wychowanie dziecka na szczęśliwego, zaradnego i dobrego człowieka jest chyba najtrudniejszym zadaniem rodziców, a jednocześnie ich największym i najważniejszym celem. Na to, jak nasze dziecko będzie radzić sobie w życiu dorosłym mamy wpływ od pierwszych dni jego życia. Sposób, w jaki je traktujemy, bliskość, którą zapewniamy oraz zasady, które wprowadzamy zaprocentują w przyszłości.

rodzice

Jak być dobrym rodzicem?

Dobry rodzic to niekoniecznie ten, kto zasypuje dziecko prezentami, ulega jego kaprysom i rozpieszcza do granic przyzwoitości. Żeby być dobrym rodzicem nie musimy wydawać góry pieniędzy i rezygnować całkowicie z samych siebie. Wystarczy, że poświęcimy dziecku czas, damy mu swoją uwagę, będziemy uczyć je zasad i pokazywać świat (w sensie zmysłowym, a niekoniecznie podróżniczym).

Przede wszystkim musimy pamiętać, że dziecko bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Nie damy mu tego wciąż zmieniając zdanie dotyczące zasad panujących w domu. Dlatego tak ważna jest konsekwencja i rozmowy z dzieckiem oraz jasne, dostosowane do wieku komunikowanie mu zasad (np. nie wolno dotykać gorącej kuchenki).

Bardzo ważny kontakt z rówieśnikami

Maluszek powinien mieć kontakt z rówieśnikami. To bardzo ważne dla jego rozwoju. I tu również wiele zależy od rodziców, którzy potrafią powstrzymać się przed zamknięciem dziecka pod przysłowiowym kloszem. Musimy pozwolić naszemu dziecku na samodzielność, na naukę komunikacji i życia w społeczności. Tu bardzo dużą rolę odgrywa odpowiedni żłobek, w którym dziecko może nauczyć się nawiązywania przyjaźni, dzielenia zabawkami i rozwiązywania pierwszych problemów.

Wsparcie dla rodziców

Wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie i ciężka praca, którą jednak nasz maluszek wynagradza nam każdego dnia. Warto pamiętać, że choć to rodzice mają największy wpływ na rozwój dziecka, mogą oni liczyć na wsparcie doświadczonych osób, z którymi styka się ich pociecha chociażby w żłobku. Nic nie zastąpi dziecku kontaktu z rówieśnikami i nauki na podstawie obserwacji zachowań innych dzieci. Jeśli jeszcze wybierzemy taki żłobek, w którym opiekunowie stawiają na komunikację i konsekwentne współdziałanie z rodzicami, np. Centrum Zabaw i Rozwoju Elfik, możemy być pewni, że nasz osesek wyrośnie na świadomego, zrównoważonego emocjonalnie i pozytywnego człowieka.