Na jaką salę weselną się zdecydować?

Ślub to wielkie wydarzenie, a wybór sali weselnej – jedną z najważniejszych decyzji z nim związanych. Na naszą decyzję ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę następujące elementy: lokalizację, styl i klimat sali weselnej, profesjonalizm i podejście do klienta oraz warunki i ofertę. W poniższym artykule omówimy wszystkie wymienione czynniki. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sali weselnej i czym charakteryzuje się każda dobra sala weselna?

sala weselna

Za górami, za lasami… Lokalizacja sali weselnej

Na samym początku poszukiwań warto jasno określić obszar, który bierzemy pod uwagę. Lokalizacja sali weselnej powinna uwzględniać odległość kościoła albo urzędu stanu cywilnego, miejsca zamieszkania państwa młodych oraz ich najbliższej rodziny. Dobrze, jeśli tego pięknego dnia transport nie zabierze cennego czasu. Opracowanie logistyczne ceremonii jest bardzo ważne – najlepiej, jeśli wszystkie miejsca nie są w zbyt dużej odległości od siebie. To rozwiąże problem transportu gości czy noclegów. Jeżeli ograniczymy pole poszukiwań np. do jednego miasta, o wiele szybciej i łatwiej znajdziemy idealną salę weselną pośród dostępnych.

„Stoliczku, nakryj się”, czyli profesjonalizm i podejście do klienta

Nawet najpiękniejsza sala weselna nie będzie dobrym wyborem, jeśli zabraknie w niej podstawowych udogodnień oraz profesjonalnej obsługi. Dlatego naszą pierwszą wycieczkę po salach potraktujmy jako poszukiwania najpiękniejszego miejsca w wybranym przez nas stylu oraz, co bardzo ważne, rozeznanie, czy to miejsce ma dogodne warunki.

Na samym początku zwróćmy uwagę na układ budynku. Czy sala jest jedno czy wielokondygnacyjna? Schody na sali weselnej to nic dobrego – nowożeńcy mają o wiele trudniejsze wejście, a goście z trudem się poruszają. Felernym rozwiązaniem jest również podział na sale w środku. Przepisem na zgrane, udane i zintegrowane wesele jest jedna przestrzeń, w której będą się bawić wszyscy goście wraz z młodą parą.

Kolejnym elementem, na który zwracamy uwagę, jest parkiet – jego wielkość i lokalizacja. Najlepiej, jeśli parkiet jest widoczny z każdego miejsca sali. Musi być również odpowiednio duży, aby zabawa była komfortowa i beztroska.

Bardzo ważnym udogodnieniem jest także klimatyzacja. Bez odpowiedniej temperatury ani rusz!

Happy end – warunki i oferta

Przede wszystkim sala musi być dostosowana do liczby zaproszonych gości. Największym błędem, jaki możemy popełnić, jest wybranie za małej sali, na której goście albo by się nie zmieścili, albo byli stłoczeni. Działa to również w drugą stronę: zbyt duża sala sprawi wrażenie pustki i zwiększy dystans.

Jeżeli wszystkie powyższe warunki odpowiadają nam, możemy przejść do kolejnego etapu: zapoznać się z ofertą i dowiedzieć się, za co płacimy oraz ile płacimy. Dogranie szczegółów może się okazać bardzo trudne, nie zawsze wiemy, o co zapytać i na co zwrócić szczególną uwagę. Dlatego przygotowaliśmy listę niezbędnych elementów, o które koniecznie trzeba zapytać, aby mieć pewność, że dobrze rozumiemy ofertę i aby móc prawidłowo porównać ją z innymi:

 • Ile wynosi cena za talerzyk?
 • Jakie są zniżki dla dzieci?
 • Ile dań gorących i przystawek jest w ofercie?
 • Czy sala zapewnia dodatkowe atrakcje (drink bar, stół wiejski itd.)?
 • Jak wygląda kwestia alkoholu?
 • Czy jest limit napojów?
 • Czy w cenie jest tort?
 • Czy w cenie są ciasta?
 • Czy w cenie są pokrowce na krzesła?
 • Czy w cenie jest dekoracja sali?
 • Czy sala zapewnia dekoracyjny chleb na powitanie?
 • Czy sala zapewnia noclegi?