W jaki sposób możemy uatrakcyjnić firmowy wyjazd integracyjny?

Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę frazę “wyjazd integracyjny” na pierwszym miejscu pojawia się film, a na drugim pytanie “Jak przetrwać?”. Wyjazd integracyjny ma być dla pracowników szansą na poznanie się i wspólną zabawę, nie dodatkowym dniem pracy w przykrej atmosferze. W jaki sposób zorganizować wyjazd integracyjny, by był on dla pracowników przyjemnością? Jakie atrakcje pozwalają lepiej się poznać i zintegrować zespół?

Impreza firmowa, czyli co?

Niektórym z nas impreza firmowa kojarzy się z mile spędzonym czasem w gronie znajomych z firmy, innym z przymusowym posiedzeniem przy drinku, który w dodatku nam nie smakuje. Każdemu pracodawcy i szefowi firmy zależy, by imprezy firmowe, zwłaszcza integracyjne, były dla pracowników przyjemnością. Często jednak nie wiedzą, w jaki sposób zorganizować imprezę lub wyjazd, by osiągnąć pożądany efekt. Duży pracodawca może skorzystać z usług profesjonalnego organizatora eventów, który wszystko za niego przygotuje. Mniejszy natomiast, który ma bardziej ograniczony budżet, musi liczyć na swoją własną inwencję i zaangażowanie współpracowników. Imprezy firmowe organizowane są z okazji rocznic, podpisania ważnych kontraktów, czy zakończenia udanych przedsięwzięć. Osobnym typem imprezy jest wyjazd lub impreza integracyjna, która odbywa się zazwyczaj na wyjeździe, w czasie weekendu. Należy wówczas ustalić, w jakim hotelu zatrzymają się pracownicy i jaki pędzie podział pokojów. Trzeba zadbać o to, by każdy dotarł na miejsce na czas i swobodnie dotarł do domu z powrotem. To oczywiście tylko podstawy, bo trzeba zorganizować coś, co rzeczywiście zintegruje pracowników – i na tym skupimy się w drugim rozdziale.

Atrakcje na wyjeździe integracyjnym

Przebieg imprezy integracyjnej może być naprawdę różny – kiedy wybieramy się w góry, możemy rozpocząć od porannego wypadu na narty, a wieczorem rozpalić ognisko i napić się razem grzanego wina. Kiedy wybieramy się na Mazury, możemy poszukać przystani, która ma w swojej ofercie wynajem jachtów lub łodzi ze sternikiem. Atrakcje, które zapewniamy naszym pracownikom, powinny ułatwić im wspólny kontakt na poziomie koleżeńskim. Dodatkowo muszą być swobodne dla wszystkich – trudno wyobrazić sobie, że zapraszamy naszych pracowników na wspólną wycieczkę do SPA. Trudno wyobrazić sobie także, że zabieramy pracowników, wśród których są osoby zbliżające się do emerytury, na wspólną zabawę w paintball. Ciekawym rozwiązaniem jest znalezienie hotelu, który oferuje szereg rozrywek, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie, jak hotel Azzun na Mazurach. Mamy tu salę kominkową, bilard, stół do tenisa stołowego i dartsy. W pobliżu znajduje się trasa kajakarska, spacerowa, rowerowa i teren zielony. Po wspólnie spędzonym czasie każdy z pracowników będzie mógł wybrać aktywność dla siebie lub zrelaksować się w termach.