Jak wybrać dobry rower dziecięcy?

Wydawać mogłoby się, że wybór roweru dla dziecka nie powinien nikomu nastręczać większych kłopotów, albowiem rynek oferuje nam nieprzebraną wprost ilość tego rodzaju sprzętu. Kłopot jednak tkwi tutaj właśnie w nadmiarze bogactwa; wybrać z takiej masy rowerów ten najwłaściwszy, ten, który będzie funkcjonalny, bezpieczny, a jednocześnie zadowoli nasze dziecko, nie jest zadaniem prostym. Winniśmy do tematu podejść w sposób systemowy i określić przede wszystkim kryteria wyboru, jeszcze zanim udamy się do sklepu.

Jak wybrać dobry rower dziecięcy?

Jakiego rodzaju rowery dziecięce mamy do wyboru?

Sporo fachowych informacji na ten temat uzyskaliśmy od pracowników sklepu ROWMOT w Kozienicach. Zacznijmy od rowerów do nauki jazdy i do oswajania się z kolarstwem najmłodszych adeptów tego pięknego sportu. Znajdziemy tutaj przede wszystkim tak zwane rowery biegowe bez pedałów. „Ujeżdżanie” takiego rowerka umożliwia dzieciakowi zdobyć z łatwością takie umiejętności, które bardzo szybko pozwalają przesiąść się na rower z pedałami. Innym sprzętem dla najmłodszych, ułatwiającym stawianie pierwszych kroków początkującym rowerzystom są rowerki trzykołowe, lub rowerki zwykłe, do których doczepić można kółka. Z pewnością rodzice mogą być spokojniejsi o dzieci poruszające się na trzykołowcach, bo mniejsza jest tutaj groźba wywrotki, jednakże nabywanie prawidłowych nawyków na takich rowerkach może trwać dłużej niż na dwukołowych biegówkach bez pedałów i bez bocznych kółek. Jako wstęp do jazdy na prawdziwym rowerze można tutaj z czystym sumieniem polecić najzwyczajniejszą w świecie hulajnogę, która mimo prostoty swej budowy ułatwia szybkie nabycie umiejętności utrzymywania równowagi na dwukołowcu.

Olbrzymi wybór rowerów oferuje rynek dla tych dzieci, które posiadły już umiejętność jazdy, a chciałyby się przesiąść na coś „doroślejszego”. Mamy tutaj do wyboru zwykłe rowery szosowe i turystyczne, ale też i do uprawiania kolarstwa wyczynowego w tym także do kolarstwa górskiego. Należy tutaj dodać, że niemalże obowiązującym standardem dla wszystkich tego typu rowerów są różnego rodzaju przełożenia biegów, nie wspominając już o innych dodatkowych akcesoriach.

Czym należy kierować się, wybierając rower dla dziecka?

Odpowiedź na to pytanie po części wynika już z treści poprzedniego akapitu. Ważny jest wiek dziecka i stopień kolarskiego zaawansowania. Jeśli dziecko dopiero się ma uczyć jazdy na rowerze, to kupujemy biegówkę, trójkołowiec lub hulajnogę. Jeśli dziecko umie już jeździć, to oczywiście kupujemy coś dla zaawansowanych rowerzystów. Jednakże – tutaj znowu podpieramy się opinią fachowców – równie ważne są zainteresowania dziecka i jego predyspozycje fizyczne. Należy dobierać rower stosownie do wzrostu dziecka i w zgodzie z jego oczekiwaniami, oczywiście w granicach rozsądku. Nie warto wydawać nadmiernych pieniędzy na sprzęt, z którego dziecko w krótkim czasie wyrośnie. W tym wszystkim oczywiście najważniejsze jest zadowolenie i satysfakcja dziecka oraz nade wszystko jego bezpieczeństwo.