Wykwalifikowany personel – najważniejszy element Domu Opieki

Czasami rodzina chorego staje przed bardzo trudnym dylematem: „czy umieścić bliskiego w domu opieki?”. W wielu sytuacjach jest to jedyne rozwiązanie, gdyż członkowie rodziny często nie są w stanie sami zajmować się osobą starszą, wymagającą szczególnej uwagi i stałej opieki lekarskiej lub regularnych sesji rehabilitacyjnych.  Dokonują więc niezwykle trudnego wyboru i oczekują, że ich bliski zostanie otoczony troską i profesjonalną opieką.

dom opieki

Co zapewnia Dom Opieki?

Opieka nad osobami starszymi i schorowanymi wymaga ogromnej cierpliwości i empatii. Upływający czas wpływa na zwolnienie reakcji, pogorszenie pamięci, ogólne samopoczucie oraz utratę dawnej sprawności fizycznej. Czasami dochodzą do tego choroby mogące wpływać na częste zmiany zachowania, np. alzheimer. Samo zamieszkanie w domu opieki również nie jest łatwe dla starszej osoby. Dlatego obecnie domy opieki skupiają się nie tylko na zapewnieniu odpowiedniej opieki, regularnych badań lekarskich i rehabilitacji, ale również na stworzeniu przyjemnej atmosfery i warunków niemalże domowych.

Najważniejszy jest personel

To personel opiekuńczy, terapeutyczny i pielęgniarski wpływa najbardziej na jakość pobytu bliskiej nam osoby w domu opieki. Są to ludzie, którzy spędzają ze swoimi podopiecznymi dużo czasu. Od ich podejścia i doświadczenia zależy to, jak podopieczny będzie czuł się w placówce, czy wszelkie nieprawidłowości i schorzenia zostaną zauważone od razu, czy mieszkańcy domu opieki pozostaną w miarę swoich możliwości aktywni, w jaki sposób rodzina chorego będzie współpracować z placówką oraz jak starszy człowiek poradzi sobie z faktem zamieszkania w domu opieki. Dlatego wybierając placówkę, w której przebywać będzie bliska nam osoba, przede wszystkim poznajmy personel.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najlepiej wybrać placówkę położoną w ładnej, zielonej okolicy, gdzie nasz bliski będzie mógł np. wybrać się na spacer. Warto sprawdzić, czy w budynku nie występują utrudnienia architektoniczne, które mogą okazać się niemożliwe do samodzielnego pokonania przez chorego. Ważne są również dostępność sprzętu do ćwiczeń oraz wyżywienie obejmujące diety indywidualne według zaleceń lekarza. Niektóre domy opieki, np. Dom Nad Doliną, organizują dla swoich podopiecznych uroczystości okazjonalne oraz zajęcia kulturalno-oświatowe. Udostępniają też biblioteczkę. Wszystko to ma duże znaczenie – pozwala zorganizować czas w miły i ciekawy sposób.