Zabezpieczenia, które pomogą chronić Twoje dziecko w domu

Każdy rodzic stara się zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do życia i rozwoju już od momentu, w którym pojawi się ono na świecie. Ważne jest także bezpieczeństwo noworodka, którego zapewnienie nie wymaga początkowo zakupu wielu akcesoriów, ale zmienia się to wraz z nabywaniem przez malucha kolejnych umiejętności. Jak zabezpieczyć nasz dom, aby nie stał się on miejscem, w którym dziecko może wyrządzić sobie krzywdę?

zabezpieczenia do kontaktów

Małe dziecko, mały kłopot… – jak dbać o bezpieczeństwo malucha?

W pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy maluch jedynie je, śpi i bawi się zawsze w towarzystwie dorosłych, a jego rozwój nie pozwala jeszcze na samodzielne przemieszczanie się, wystarczy, że zadbamy o to, aby dziecko nigdy nie znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie przedmiotów o małych rozmiarach, które może włożyć do buzi i się nimi zadławić. Dodatkowo, warto zadbać o to, by nie zostało położone i pozostawione bez nadzoru na kanapie, łóżku i przewijaku, a także, żeby w jego zasięgu nie znalazł się np. róg długiego obrusa, za który może pociągnąć, zrzucając na siebie wszystko, co zostało położone na stole. W wózku, foteliku oraz leżaczku dziecko musi być zawsze przypięte pasami bezpieczeństwa.

Podążając za intensywnym rozwojem…

– Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że maluch z dnia na dzień może nabyć nową umiejętność i „z ciekawości” wyrządzić sobie krzywdę, dlatego warto, aby niezbędne zabezpieczenia do domu np. przeznaczone do kontaktów, zostały zainstalowane, zanim dziecko zacznie ćwiczyć umiejętność czołgania się, siadania i raczkowania – podpowiada ekspert z firmy Elhand Baby.

Jakie zabezpieczenia warto kupić?

Zabezpieczenia, które pomagają chronić dziecko w domu, możemy podzielić na kilka grup, m.in.:

  • zabezpieczenia do kontaktów,
  • zabezpieczenia ostrych kantów stołu, które są przydatne także w przypadku ruchliwych kilkulatków,
  • zabezpieczenia uniemożliwiające samodzielne otwarcie okien oraz drzwi balkonowych,
  • zabezpieczenia chroniące przed przytrzaśnięciem palców drzwiami oraz drzwiczkami szafek i szufladami,
  • zabezpieczenia uniemożliwiające dostęp do szafek oraz szuflad np. z chemią gospodarczą lub lekami,
  • zabezpieczenia uniemożliwiające dostęp do płyty kuchenki gazowej,
  • i inne.

Trzeba pamiętać, aby wybierać wysokiej jakości zabezpieczenia, które będą chronić zarówno stawiającego pierwsze kroki roczniaka, jak i bardzo ciekawego świata kilkulatka, bo te najtańsze bez problemu pokona odznaczający się wrodzoną kreatywnością i naśladujący każdą czynność swoich rodziców maluch.

śr. ocena 5 / głosów 1