Bateria zwyczajna a alkaliczna. Różnice i podobieństwa

Obecnie na rynku główne skrzypce grają dwa rodzaje baterii: alkaliczne i tzw. zwyczajne, czyli cynkowo-węglowe. Podstawową różnicą jest to, czego używa się w nich jako elektrolitu. W alkalicznych elektrolitem jest wodny roztwór wodorotlenku potasu, a w zwyczajnych – wodny roztwór chlorku amonu. Nie każdy jednak jest orłem z chemii, dlatego skupmy się na różnych aspektach.

bateria alkaliczna

Cena i wydajność

Nie da się nie zauważyć, że te dwa rodzaje baterii różnią się między sobą ceną. Cynkowo-węglowe są tańsze nawet o połowę. Wynika to z faktu, że jest to starsza, mniej zaawansowana technologia, która powoli ustępuje miejsca na rynku nowszym bateriom. Baterie alkaliczne są droższe, jednak tylko na pierwszy rzut oka. Okazują się one być znacznie bardziej wydajne, co nasz portfel odczuje szczególnie w przypadku urządzeń zużywających dużo energii, np. zabawek dla dzieci.

Odporność na czynniki i trwałość

Każda bateria jest odporna na określony zakres temperatur. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może prowadzić do nieprawidłowego działania, a nawet zniszczenia baterii, a w efekcie do uszkodzenia sprzętu. W tej kwestii znów górują baterie alkaliczne, które działają prawidłowo w temperaturze od -30 stopni Celsjusza do +70 stopni. Baterie cynkowo – węglowe są odporne na temperaturę od -10 stopni do +50 stopni Celsjusza.

Ogniwa alkaliczne są trwalsze, to znaczy, że możemy przechowywać je dłużej niż starsze baterie zwyczajne i rzadziej dochodzi w nich do rozlania, czyli wypłynięcia elektrolitu i często nieodwracalnego uszkodzenia urządzenia, do którego włożyliśmy daną baterię.

Zakup baterii

Każda bateria ma swoją określoną żywotność. Baterie alkaliczne można zazwyczaj przechowywać nawet do trzech razy dłużej niż cynkowo-węglowe. Jednak, gdy decydujemy się na zakup, nie mamy pewności, jak długo baterie „leżakowały” w sklepie. Dlatego powinniśmy wybierać wyspecjalizowane sklepy, np. sklep internetowy SUPERVOLT, które skupiają się na sprzedaży akcesoriów i urządzeń elektrycznych.