Budowa i zastosowanie odkurzacza parowego

Utrzymanie czystości w domu jest nie lada wyzwaniem. W pewnych czynnościach jesteśmy zdani na własne ręce, ale w niektórych z pomocą przychodzą odkurzacze – niezbędne elementy wyposażenia każdego mieszkania. Jakie urządzenie wybrać do domu? Odkurzacz ręczny, automatyczny, workowy, bezworkowy, piorący, a może parowy? W tym artykule zajmiemy się charakterystyką tego ostatniego.

odkurzacz parowy

Rodzaje odkurzaczy

Najprostszym podziałem odkurzaczy domowych, jaki można przyjąć jest ten, który uwzględnia system odkurzania. Według niego wyróżniamy:

  • Workowe – najtańsze i najprostsze w obsłudze. Posiadają worek, zbierający zanieczyszczenia, który jest wymieniany co kilka miesięcy (papierowy, jednorazowy) lub czyszczony co kilka tygodni (wielokrotnego użycia, z możliwością prania).
  • Bezworkowe – odkurzacz ten posiada plastikowy pojemnik, który wymaga regularnego opróżniania i mycia. Skutecznie pochłania pyły, roztocza i alergeny, a także usuwa sierść zwierząt.
  • Wielofunkcyjne – oprócz standardowej funkcji, jaką jest usuwanie kurzu oraz innych zanieczyszczeń, odkurzacze wielofunkcyjne mogą również prać dywany, myć podłogi, okna lub „wciągać” rozlane płyny.

Zalety odkurzacza parowego

Przykładem odkurzacza wielofunkcyjnego jest odkurzacz parowy, który usuwa zanieczyszczenia, wykorzystując siłę ssania i technologię czyszczenia parą wodną. Jest bowiem wyposażony w zbiornik na wodę, który zaczyna parować po podgrzaniu. Para skierowana na czyszczoną powierzchnię rozpuszcza znajdujące się na niej roztocza i zarodki pleśni. Jest to ważne w szczególności dla osób cierpiących na alergię. Podobne funkcje posiada mop parowy, ale odkurzacz jest zdecydowanie bardziej wydajny i ma o wiele szersze spektrum działania – sprawdza się przy czyszczeniu posadzek, dywanów, okien, armatury kuchennej i łazienkowej, płyt grzejnych oraz żaluzji. Ponadto, dobrze funkcjonuje w domach, w których przebywają zwierzęta, ponieważ skutecznie usuwa sierść i pochłania nieprzyjemne zapachy.

Dodatkowe akcesoria

Odkurzacze parowe są wyposażone w kilka niezbędnych dodatków – podkreśla specjalista firmy ASC-PRO, która oferuje m.in. myjki, odkurzacze przemysłowe, maszyny czyszczące oraz sprzątające firmy Kärcher. Są to przede wszystkim końcówki, takie jak np. nakładka do podłóg, do parkietów lub szczotka do czyszczenia armatury łazienkowej. Należy jednak pamiętać, że ich wymiana podczas sprzątania wiąże się z czekaniem na nagrzanie odkurzacza, które trwa średnio od 5 do 12 minut.