Cechy dobrego serwisu automatyki przemysłowej

Współczesny przemysł opiera się przede wszystkim na wysokiej jakości maszynach. Produkcja jest skomplikowanym procesem, który musi uwzględniać szczegółowo każdy etap pracy. Bardzo ważne jest, aby cała linia produkcyjna działała w ściśle skoordynowany sposób. W momencie pojawienia się usterki istotne jest zaś skorzystanie z dobrego serwisu automatyki przemysłowej. Jak go rozpoznać?

Pojawienie się usterki na linii produkcyjnej może oznaczać dla właściciela zakładu duże opóźnienia lub nawet brak wykonania założonego planu. To z kolei przekłada się na poniesienie nieprzewidzianych wydatków czy strat. W takiej sytuacji konieczne jest skontaktowanie się z serwisem automatyki przemysłowej. Jak wybrać odpowiedni zakład, aby mieć gwarancję szybkiego usunięcia usterki?

Dlaczego automatyka przemysłowa jest ważna we współczesnym przemyśle?

Automatyka przemysłowa jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin z zakresu inżynierii elektrycznej. Dzięki zautomatyzowanym procesom możliwa jest bardzo szybka produkcja przy jednoczesnym stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym.

Automatyka przemysłowa koncentruje się przede wszystkim na usprawnieniu wszelkich procesów związanych z wytwarzaniem. Poprzez odpowiednie konstrukcje maszyn oraz ich właściwe zaprogramowanie za pomocą sterowników, produkcja na zautomatyzowanej linii może odbywać się bez udziału człowieka. Czynnik ludzki ogranicza się w takich zakładach wyłącznie do kontroli jakości oraz obsługi maszyn. Jednak w pełni zautomatyzowany przemysł wymaga również odpowiedniego serwisu urządzeń. Jak podkreśla specjalista z Przedsiębiorstwa pomiarów i automatyki „PiA-ZAP” Sp.z o.o.:

Najważniejsze, aby urządzenia były regularnie kontrolowane oraz serwisowane. Pomagać w tym mogą systemy CMMS – Systemy informatyczne do zarządzania Utrzymaniem Ruchu, które z powodzeniem wdrażamy w ramach naszej szerokiej oferty. Jeśli już pojawiła się usterka, należy szybko reagować na problem i wymienić uszkodzone części. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zdecydować się na części oryginalne niż tańsze zamienniki. Wynika to głównie z jakości komponentów. Tanie zamienniki często wykonywane są z jakościowo gorszych materiałów, a to przekłada się na jakość pracy urządzenia – dodaje.

Odpowiedni serwis automatyki przemysłowej – czyli jaki?

Naprawy urządzeń na liniach produkcyjnych powinny być wykonywane wyłącznie przez firmy wyspecjalizowane w konkretnej branży. Czym powinien wyróżniać się dobry serwis automatyki serwisowej? Warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • czy wybrany serwis świadczy darmową diagnostykę sprzętu (jeżeli tak, to w jakim terminie od zgłoszenia) – najlepszym rozwiązaniem są firmy zajmujące się darmową diagnostyką do 24 godzin od zgłoszenia,
  • czy wybrany serwis świadczy usługi związane z wyceną oraz koniecznymi naprawami urządzenia – dobre firmy serwisujące są w stanie przedstawić zakres koniecznych prac oraz wycenę już po wstępnej diagnostyce sprzętu,
  • ile wynosi okres naprawy sprzętu – bardzo często konieczne jest przewiezienie urządzenia do serwisu, w tym przypadku część firm może świadczyć usługi darmowego odbioru oraz dostarczenia urządzenia,
  • czy serwis udziela gwarancji na przeprowadzone prace – warto wybrać ten, który udziela przynajmniej półrocznej gwarancji na naprawione urządzenie.

Wybór odpowiedniego serwisu automatyki przemysłowej nie musi być trudnym zadaniem. Ważne jest jednak, by zwrócić uwagę na kilka bardzo kluczowych elementów. Pozwoli to na uniknięcie niechcianego przestoju w produkcji oraz na szybką realizację zleconej naprawy.

śr. ocena 5 / głosów 5