Charakterystyka druku offsetowego

Obecnie w drukarniach istnieją usługi zarówno druku cyfrowego, jak i offsetowego. Ta druga wyrasta na najpopularniejszą metodę drukowania. Na czym dokładnie polega i w jakich przypadkach się opłaca? Poniżej krótka charakterystyka.

druk offsetowy

Kiedy warto skorzystać z druku offsetowego?

Dzięki drukowi offsetowemu obraz zostaje przenoszony z płaskiej formy drukowej na papier za pomocą cylindra z gumowym obciągiem. Stąd alternatywna nazwa tej metody – druk pośredni. Sam proces realizacji trwa 1-3 dni, głównie ze względu na proces produkcji  i maszyny drukującej, naświetlenie matrycy, zrobienie blachy oddzielnie dla każdego koloru oraz zadanie farby.

Druk offsetowy jest przydatny w przypadku powielania co najmniej kilkuset kopii jednego wzoru lub przy wydrukach mających format większy niż A3, ale nie są wydrukami wielkoformatowymi. Formy, które przygotowywane są dla każdego koloru oddzielnie, są wykonywane raz dla jednego zlecenia, dlatego im wyższy nakład, tym niższy koszt jednostkowy produktu.

Można powiedzieć, że opłacalne jest dopiero wykonanie zamówienia na druk powyżej 100 sztuk – stwierdza właściciel drukarni Focus Graf w Przemyślu.

Jakie są rodzaje druku offsetowego?

Należy również pamiętać, że istnieją dwa rodzaje druku offsetowego:

  • Arkuszowy – w tym przypadku przenosi się na papier farbę offsetową o dużym współczynniku lepkości i utrwala ją poprzez wsiąkanie i polimeryzację.
  • Rolowy (zwany również zwojowym) – stosowany jest do druku wysokonakładowego, który obejmuje gazety, czasopisma lub książki i polega na przenoszeniu farby na wstęgę – na gorąco oraz na zimno. W pierwszym przypadku farba jest utrwalana poprzez wsiąkanie w papier i odparowanie w wysokich temperaturach, a w drugim tylko poprzez wsiąkanie w papier.

Zalety druku offsetowego

Podsumowując, do zalet druku offsetowego można zaliczyć:

  • W przypadku wysokich nakładów – opłacalność produkcji.
  • Rozłożenie kosztów stałych produkcji na cały nakład.
  • Możliwość druku nie tylko na zwykłym papierze, ale również na grubym kartonie lub samoprzylepnym papierze etykietowym.
  • Druk na formatach większych niż SRA3.
  • Możliwość operowania kolorami, nie tylko standardowymi CMYK.