Charakterystyka kombajnów zbożowych

Rolnictwo z roku na rok rozwija się bardzo dynamicznie. Zmiany dotyczą głównie sprzętu, który wykorzystywany jest w tej branży. Niemal wszystkie prace polowe ułatwiają nowoczesne maszyny rolnicze, wśród których znajdziemy kombajny zbożowe. Oto krótka charakterystyka tych pojazdów.

kombajny zbozowe

Kombajn zbożowy jako inwestycja na lata

Wprowadzenie mechanizacji w rolnictwie na dużą skalę doprowadziło do tego, że odchodzi się już od wykonywania żmudnych prac trwających od świtu do nocy przy użyciu oddzielnych maszyn. Przy tych stałych czynnościach uczestniczyła nawet cała wieś – zboże koszone było kosami, snopki wiązano ręcznie, a ziarno wytrząsano młocarnią.

Dziś maszyną wykonującą większość prac żniwnych jest kombajn zbożowy. Można powiedzieć, że jego wybór powinien być przemyślanym zakupem – będzie on wykorzystywany przez lata i to od niego po części zależeć będzie wykorzystanie produkcyjnego potencjału uprawianej ziemi.

Do czego potrzebny jest kombajn zbożowy?

Kombajn zbożowy jest wykorzystywany do zbiorów ziarniaków oraz zbóż, takich jak: pszenica, jęczmień, żyto, owies i pszenżyto. Po drobnych modyfikacjach może być pomocny w uprawach rzepaku, kukurydzy, słonecznika, łubinu, grochu i innych roślin uprawnych. Zaliczany jest do maszyn jednoetapowych, ponieważ wykonuje czynności, do których niegdyś potrzeba było kilku innych urządzeń, dzięki czemu jego użycie skraca czas potrzebny na zebranie i przetworzenie plonów. Stąd również pochodzi jego nazwa (ang. combine – połączyć).

Najpopularniejszymi firmami produkującymi kombajny zbożowe są: Claas, John Deere oraz New Holland, a także polski Bizon.

Każda z nich wypuszcza na rynek niezawodne i w pełni zautomatyzowane urządzenia, które są w stanie pracować w każdych warunkach i radzą sobie z różnymi rodzajami upraw – podsumowuje konsultant firmy Agro-Expert, która prowadzi specjalistyczny sklep internetowy z częściami do ciągników i maszyn rolniczych największych producentów polskich i zagranicznych.