Na czym polega audyt energetyczny?

Audyt jest niezależną oceną przedmiotu w celu sprawdzenia jego zgodności z normami oraz obowiązującymi przepisami prawa. Rodzajem audytu może być audyt energetyczny, który służy ocenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Należy go przeprowadzić w każdym bloku mieszkalnym, a obowiązek ten wskazują rozporządzenia budowlanego. Na czym polega i w jakim celu się go wykonuje?

audyt energetyczny

Sposób przeprowadzenia audytu energetycznego

W jaki sposób przeprowadza się audyt energetyczny? Zwykle wykonuje się go metodą termowizji, czyli wprowadzenia specjalnej kamery, umożliwiającej staranne sprawdzenie budynku. W ten sposób można znaleźć i wskazać wszystkie energetyczne niedoskonałości. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń mierniczych, można skrupulatnie oznaczyć temperaturę panującą w poszczególnych pomieszczeniach, a później obliczyć różnice, jakie występuję między wewnętrznym, a zewnętrznym obszarem domu.

Wykonywaniem audytu energetycznego zajmują się firmy świadczące usługi oceny energetycznej budynków. Posiadają stosowne uprawnienia i certyfikaty, które wskazują, że są to zakłady działające według najwyższych standardów oraz z odpowiednim przygotowaniem.

Cel audytu energetycznego

Wykonanie audytu energetycznego pozwala wprowadzić oszczędności w sferze ogrzewania. Po dokładnym zbadaniu izolacji oraz przepuszczalności cieplnej budynku, łatwiej jest wskazać problemy, które wpływają na niepotrzebną utratę energii. Po sporządzeniu dokładnego raportu można stwierdzić, jakie są parametry techniczne budynku i jaka energia jest niezbędna, aby zapewnić w nim optymalny poziom ciepła. Do tego w dokumencie wskazane są najlepsze rozwiązania, pozwalające w oszczędniejszy sposób ogrzewać budynek – komentuje nasz rozmówca z firmy Boczar Przemysław Audyty energetyczne budynków.

Korzyści wykonania audytu energetycznego

Dzięki wykonaniu audytu energetycznego, można:

  • Zaplanować modyfikację systemy grzewczego oraz jego izolacji termicznej,
  • Zabiegać o bezzwrotne dofinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, np. ze środków unijnych. Chociaż audyt nie musi być wykonywany przez specjalistę, warto wynająć profesjonalną firmę. Tylko wtedy będziemy mieć podstawę, aby starać się o dodatkowe fundusze,
  • Uzyskać ważne informacje na temat stanu technicznego, jaki jest właściwy dla danego budynku,
  • Dowiedzieć się, jakie koszty inwestycji trzeba będzie podnieść w celu realizacji przedsięwzięcia termo modernizacyjnego oraz jakie oszczędności będzie można dzięki niemu uzyskać,
  • Otrzymać założenia do projektu budowlanego.