Czynniki decydujące o doborze rodzaju klimatyzacji

Klimatyzacja, do niedawna kojarząca się głównie z samochodami i ciepłymi krajami, dzisiaj na dobre zadomowiła się w budynkach w naszej strefie klimatycznej, nie tylko w sklepach i biurach, ale także w domach i mieszkaniach. Oferta urządzeń klimatyzacyjnych jest bardzo szeroka. Jakimi czynnikami należy się kierować przy wyborze klimatyzacji?

Przeznaczenie budynku

Funkcja pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany klimatyzator ma niebagatelne znaczenie dla wyboru rodzaju urządzenia. W budynkach mieszkalnych często korzysta się z klimatyzatorów ściennych, a to za sprawą łatwego montażu i taniego serwisu. Z kolei obiekty komercyjne, np. hotele, sklepy, ale też biura, wymagają klimatyzatorów, które działają w większym zakresie wydajności. Z tego powodu w takich budynkach często sięga się po urządzenia podłogowo-sufitowe.

Gabaryty pomieszczenia

Rozmiar pomieszczenia to jeden z najważniejszych czynników decydujących o rodzaju klimatyzatora. Jeśli nie ma warunków do prac montażowych i pomieszczenie jest małe, zwykle wybiera się klimatyzatory monoblokowe. Ich zaletą jest mobilność, ale cechuje je też głośna praca i niska wydajność. W większych pomieszczeniach można pozwolić sobie na bardziej efektywne rozwiązania typu split i multi-split. Jeśli pomieszczenie jest wysokie i nie wymaga dokładnego klimatyzowania górnej partii, dobrym rozwiązaniem będzie klimatyzator ścienno-przysufitowy. Od wielkości pokoju uzależniona jest też moc chłodnicza urządzenia. Zwyczajowo przyjmuje się, że 10W mocy wystarczy na pokrycie potrzeb odpowiadających 1m2. Aby jednak precyzyjnie wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy chłodniczej, trzeba też wziąć pod uwagę inne czynniki.

Zyski ciepła

Dobierając urządzenie klimatyzacyjne o odpowiedniej mocy, należy uwzględnić źródła ciepła w pomieszczeniu. O jakich czynnikach mowa? Zyski ciepła mogą generować ludzie przebywający w pomieszczeniu – trzeba tu wziąć pod uwagę ich ilość, a także aktywność i rodzaj wykonywanej pracy. Inne źródła ciepła to urządzenia elektryczne i elektronika, w tym oświetlenie. Ponadto należy tu wziąć pod uwagę także rodzaj wentylacji i przegród w budynku, czyli np. okien i ścian.

Inne parametry

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora? Podpowiada ekspert reprezentujący firmę Klima-Premium: Wybierając klimatyzator warto przyjrzeć się jego decybelom. Głośna praca urządzenia znacznie obniża komfort przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Ponadto warto wybierać urządzenia, które będą sprzyjać, a nie szkodzić zdrowiu i samopoczuciu osób przebywających w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem są nowoczesne klimatyzatory z systemem filtracji, idealne dla alergików. Funkcja nawilżania powietrza przyda się z kolei rodzinom z małymi dziećmi. Nie bez znaczenia, zwłaszcza w naszych domach i mieszkaniach, jest też wygląd klimatyzatora. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń o designerskim wyglądzie, które z łatwością dopasujemy do aranżacji wnętrza. Zwróćmy też uwagę na wygodne sterowanie, w nowszych urządzeniach możliwe za pomocą internetu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi wybór optymalnego rozwiązania w zakresie systemu klimatyzacji.