Drukowanie ubrań – marzenie czy niedaleka przyszłość?

Tak jak wiele innych wielkich wynalazków, również drukarki 3D spotkały się początkowo ze sceptycyzmem i nawet ludzie świata nauki poddawali w wątpliwość przydatność nowego urządzenia. Z czasem druk trójwymiarowy znajdował kolejne zastosowania w najrozmaitszych dziedzinach przemysłu: od rozrywki, po medycynę.

drukowanie-ubran

Pomysł wykorzystania drukarek przestrzennych do wytwarzania ubrań w domu wydaje się niemal fantastyczny, jednak powoli staje się faktem – mówi specjalista z firmy 3D Laboratory. Entuzjaści technologii chętnie mówią o możliwościach w niej upatrywanych.

Po co drukować ubrania w 3D?

Powszechna dostępność drukarek odzieżowych 3D przede wszystkim pozwoli na oszczędność czasu potrzebnego na zakupy i transport towarów, ale także miejsca niezbędnego do przechowywania ubrań w domu. Drukarki do ubrań przyszłości mają też umożliwiać wtórne wykorzystanie ubrań, które już nam się znudziły, co pomoże ograniczyć produkcję odpadów.

Możliwość samodzielnego projektowania swojej odzieży w programie komputerowym, a następnie natychmiastowego jej wydrukowania, oznacza również większe możliwości w kreowaniu własnego wizerunku i podkreślenia indywidualnego stylu.

Drukarka 3D do ubrań Electroloom

Technologia druku odzieży w 3D rozwija się bardzo szybko. Pierwsza drukarka do ubrań zaproponowana przez firmę Electroloom nie wydawała się szczególnie imponująca. Aby wydrukować ubranie, w maszynie trzeba umieścić fizycznie przygotowany model, na którym za pomocą pola elektromagnetycznego osadzany jest materiał. Niestety, metoda ta ma wiele ograniczeń, a jej efektem są wyłącznie białe, bezszwowe T-shirty i spódnice.

Pierwsza kolekcja ubrań z drukarki 3D

Ograniczenia to rzecz czysto fizyczna, nie zna ich natomiast fantazja. Nieskrępowana wyobraźnia Danit Peleg, izraelskiej studentki Uniwersytetu Shnekar, pozwoliła stworzyć całą kolekcję kolorowych, intrygujących i zachwycających ubrań wyłącznie przy użyciu… zwykłych drukarek 3D!

Danit poświęciła rok testowaniu różnych materiałów, by osiągnąć efekt piękny, a jednocześnie praktyczny. Ostatecznie wybór padł na Filaflex, tworzywo wystarczająco trwałe i elastyczne, by zapewnić użytkownikom komfort noszenia – wyjaśnia nasz rozmówca z 3D Laboratory.

Przyszłość drukarek 3D do odzieży

Czy pomysł drukowania odzieży ma szanse na rozpowszechnienie? Zdecydowanie tak. Kiedy uda się przyspieszyć sam proces druku i przygotować programy do projektowania, które z łatwością obsłuży każdy użytkownik, drukarki do ubrań staną się standardowym wyposażeniem każdego domu.