Elektroniczny czas. Sposób działania zegarka cyfrowego

Chociaż mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, to każdy, bez względu na poziom zadowolenia, musi wiedzieć, która jest godzina. W przeciwnym razie spóźni się do pracy, szkoły czy na ważne spotkanie i wówczas na pewno nie będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Dzisiaj bardzo popularne są zegarki cyfrowe. Co trzeba o nich wiedzieć?

zegarki cyfrowe

Historia zegarów

Odmierzaniem czasu interesowano się już w bardzo odległych czasach. Pionierami byli Chińczycy, którzy skonstruowali Gnomon – pionowy pręt ustawiony na placu, wokół którego oznaczono godziny wyznaczane przez cień. Egipcjanie udoskonalili wynalazek, który zauważyli, że wskazanie różnią się w zależności od pory roku i konieczne jest zwracanie uwagi na długość padającego cienia. Stworzyli zegary słoneczne i zegary gwiazdowe, a także pierwszą wersję zegara wodnego, nad którym następnie pracowali Chińczycy, a potem Grecy. Po zegarze wodnym powstał zegar piaskowy, a potem ogniowy, niestety żaden z nich nie był wystarczająco dokładny. W XIV wieku przyszedł czas na zegary mechaniczne, które nie miały tarczy ani wskazówek, a godziny wybijał dzwon. Znacznie później pojawiły się zegary wahadłowe, a ok. 1810 roku stworzono pierwszy zegarek na rękę. Zegarek elektroniczny pojawił się w 1929 roku dzięki rewolucji elektronicznej, a w 1969 roku rozpoczęła się masowa produkcja zegarków kwarcowych. Kolejne wynalazki i wydarzenia doprowadziły do podziału kuli ziemskiej na 24 stref czasowych, a dzisiaj najbardziej dokładny czas podaje zegar atomowy.

W jaki sposób działa zegarek cyfrowy?

Zegarki cyfrowe to dzisiaj najbardziej popularne zegarki – mówi nasz ekspert ze Sklepu z Zegarami Zegary-Jvd.pl. Ich cechą charakterystyczną jest pokazywanie czasu na cyfrowym wyświetlaczu. Działają w oparciu o energię elektryczną bądź baterie i wyświetlają godzinę w 24- bądź 12-godzinnym formacie. Wewnątrz każdego zegarka znajduje się układ scalony, kontrolujący pomiar czasu oraz wyświetlacz. Mechanizm nie jest skomplikowany, ale jeśli coś przestanie działać, lepiej udać się do zegarmistrza, aniżeli na własną rękę próbować napraw.

Jak wybrać odpowiedni zegarek?

Wybór odpowiedniego zegarka wcale nie jest łatwym zadaniem. Na pewno nie można kierować się chwilową modą. Lepiej jest wybrać zegar dopasowany do naszego stylu, a największą uwagę należy zwracać na szkiełko. Twarde szkiełko gwarantuje wytrzymałość zegarka, a z modelami wartymi uwagi najlepiej jest zapoznać się w sprawdzonych sklepach z zegarami.