Jak działa drukarka do kodów kreskowych?

Polska w 1990 roku przystąpiła do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodowania Towarów, co spowodowało, że towary dostępne w naszych sklepach posiadają kod kreskowy, zwany też paskowym. Kod w postaci jasnych i ciemnych kombinacji kresek i pasków zawiera informacje o produkcie. Aby umieścić zakodowaną informację na towarze, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, a mianowicie drukarki kodów kreskowych.

Jakie informacje zawiera kod kreskowy?

W Polsce najczęściej wykorzystywane są Europejskie Kody Towarowe (EAN). Mogą one występować w wersji ośmiocyfrowej EAN – 8 lub trzynastocyfrowej EAN – 13. Pierwsze trzy cyfry informują, w jakim kraju powstał kodowany produkt. Następne cztery to numer wytwórcy albo dystrybutora, ale nie znajdziemy ich na kodzie ośmiocyfrowym. Kolejne pięć cyfr opisuje asortyment. Ostatnia cyfra, tzw. kontrolna pozwala sprzedawcom na poprawne odczytanie symbolu przy użyciu skanera połączonego z elektroniczną kasą. Kod kreskowy pomaga zidentyfikować skanowany towar.

Drukarki kodów kreskowych.

Wyróżniamy dwa tryby działania drukarek kodów kreskowych:

  1. Tryb termiczny.
  2. Tryb termotransferowy.

Do druku termicznego potrzebujemy etykiet termicznych, natomiast do druku termotransferowego etykiet zwykłych oraz kalki termotransferowej. Etykiety termiczne wykonuje się ze specjalnego papieru, który jest wrażliwy na temperaturę, natomiast do etykiet termotransferowych wykorzystuje się zwykły papier naklejkowy. Drukując w trybie termicznym otrzymujemy tylko kolor czarny. Druk termotransferowy z wykorzystaniem kolorowych kalek pozwala na inne kolory.

Drukarek kodów kreskowych można używać do drukowania etykiet z kodem kreskowym, ale nie tylko. Mają one też zastosowanie w drukowaniu etykiet paletowych i logistycznych GS1, przy oznaczaniu środków trwałych. Za ich pomocą możliwe jest też drukowanie wszywek tekstylnych i przewieszek kartonowych lub z tworzyw sztucznych, pętelek i strzałek ogrodniczych – radzi specjalista z firmy D&D SERWIS.

Biorąc od uwagę zakup drukarki kodów kreskowych, należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry:

  • możliwa liczba wydrukowanych etykiet dziennie lub w trakcie miesiąca;
  • rodzaj interfejsu:  WI-FI, LPT, USB, LAN, RS232;
  • rozmiar etykiet;
  • tryb działania – termiczny czy termotransferowy;
  • dodatkowe oprzyrządowanie, np. nawijak, podajnik, obcinarka, oklejarka;
  • miejsce pracy drukarki – biuro, magazyn czy hala produkcyjna.

Drukarka kodów kreskowych to przydatne urządzenie łatwe w instalacji oraz obsłudze. Pomimo niedużego rozmiaru ma ona duże możliwości przy niskich kosztach użytkowania. Przed zakupem warto porównać propozycje kilku producentów i przemyśleć czy potrzebujemy druku w kolorze, czy też nie.

śr. ocena 4.9 / głosów 16