Jak powinny być wykonane zawiasy do mebli?

Zawiasy stanowią nieodłączny element wielu mebli. Nie zawsze są one widoczne i zazwyczaj osiągają niewielkie rozmiary. Pełnią jednak niezwykle ważną rolę. Bardzo często to od nich właśnie zależy, czy dany meble właściwie będzie spełniał swoje funkcje użytkowe. Dlatego też istotne jest to, aby po pierwsze były one odpowiednio wykonane, a po drugie dobrze dobrane.

Zawiasy do mebli

Dobre zawiasy do mebli, czyli jakie?

Pośród dostępnych na rynku zawiasów do mebli możemy wyróżnić wiele rodzajów. Pośród nich zaś do najczęściej wykorzystywanych należą zawiasy proste, które inaczej nazywane są zawiasami splatanym lub skrzydełkowymi, zawiasy podgięte oraz zawiasy korytkowe – bardzo często wykorzystywane do mebli z funkcją otwierania pojemnika na pościel. Ponadto w powszechnym użytku są zawiasy cylindryczne – do stołów z rozkładanym blatem, zawiasy środkowe – dedykowane frontom uchylno-składanym, wykorzystywanym popularnie w górnych szafkach wiszących oraz zawiasy uzupełniające o dużym kącie rozwarcia, stosowane najczęściej w szafkach narożnych z łamanymi drzwiami.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju są zawiasy, muszą one być niezawodne i działać sprawnie przez długie lata. Jednym słowem muszą być najwyższej jakości. Tyczy się to zarówno materiału, z jakiego powstają, jak i samego wykonania. Specyfika funkcji zawiasów wymaga, aby materiał, z którego są produkowane był odpowiednio trwały, ale i stosunkowo łatwy w obróbce. Jeśli zaś chodzi o proces ich tworzenia, to powinien on wyróżniać się niezwykłą precyzją. Zawiasy należą bowiem do tych elementów mebli, które są bardzo mocno eksploatowane – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy Stawik, która specjalizuje się produkcji akcesoriów meblowych, a w tym i zawiasów.

Jak odpowiednio dobrać zawiasy?

Właściwy dobór zawiasów, zaraz po ich jakości, stanowi przysłowiową drugą „połowę sukcesu”. Czym zatem należy się kierować przy ich wyborze, aby mebel funkcjonował prawidłowo?

Wybierając zawiasy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar i wagę mebli. Świetnym przykładem mogą być tutaj zawiasy do mebli z funkcją otwierania pojemnika na pościel. Z takiego mebla korzystamy bowiem bardzo często – pościel wyjmujemy i chowamy każdego dnia. Zawiasy w pojemniku są zatem mocno eksploatowane. Z pewnością więc nie mogą one być zbyt małe, ponieważ nie poradzą sobie z utrzymaniem ciężkich części mebli. Za małe zawiasy w krótkim czasie ulegną zniszczeniu, a sam mebel straci swoją funkcjonalność. Na to producent mebli absolutnie nie może sobie pozwolić.

Co jeszcze jest istotne w przypadku doboru zawiasów?

Kolejną, równie istotną kwestią, którą należy uwzględnić przy wyborze zawiasów, jest sposób otwierania się pojemnika. Tutaj zaś szczególną uwagę musimy zwrócić na kąt jego otwarcia oraz położenie. Wreszcie ważne jest również to, z jakiego materiału wykonany jest dany pojemnik.

śr. ocena 5 / głosów 1