Jak zapewnić należyty komfort użytkownikom klimatyzacji i wentylacji?

Temperatura i jakość powietrza w pomieszczeniach mają ogromny wpływ na ludzkie samopoczucie. Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej, oparte na rekuperacji oraz klimatyzacji, to gwarant świeżego powietrza i komfortu cieplnego przez całą dobę.

klimatyzacja

Systemy wentylacji mechanicznej

Każdy nowoczesny dom, biurowiec, obiekt usługowy czy przemysłowy, powinien posiadać wydolny system wymiany zużytego powietrza na świeże, przede wszystkim ze względu na niezbędny do oddychania tlen. Problem braku optymalnej wymiany powietrza można rozwiązać w bardzo prosty sposób, inwestując w nowoczesne systemy mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej, połączone z odzyskiem ciepła. Tego typu technologie składają się z kanałów nawiewnych i wywiewnych, skoordynowanych z centralą wentylacyjną, czyli tzw. rekuperatorem. Wentylacja mechaniczna gwarantuje stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, niezależnie od warunków atmosferycznych. Strumień powietrza wentylacyjnego dostosowuje się do wielkości budynków, ich funkcji oraz ilości obecnych we wnętrzach osób.

Technologia odzysku ciepła

Decydując się na system wentylacji, warto zainwestować w montaż dobrego rekuperatora. Przy jego pomocy można podgrzać powietrze nawiewane do wnętrz, niwelując tym samym zimne przeciągi. Funkcja ta przydaje się szczególnie w sezonie grzewczym, gdy do pomieszczeń napływa chłodne, świeże powietrze, które należy ogrzać w celu utrzymania optymalnej temperatury. Ogrzewanie powietrza napływowego, przy pomocy ciepła odzyskanego z powietrza usuwanego z pomieszczeń, to o wiele ekonomiczniejsze rozwiązanie, niż stosowanie energochłonnych sprzętów grzewczych. Tym samym nie tylko zapewniamy sobie komfort, ale również niższe rachunki za energię cieplną.

Klimatyzatory ogrzewające powietrze

Nie mniej istotna od wentylacji jest właściwa klimatyzacja – szczególnie zbawienna w upalne, trudne do wytrzymania dni. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne, poza dbaniem o optymalną temperaturę wnętrz, zapewniają czystość powietrza, usuwając z niego zbędny pył, kurz, roztocza czy bakterie. Część klimatyzatorów posiada również technologię ogrzewania powietrza, szczególnie cenną w okresach przejściowych, kiedy nie działa jeszcze centralne ogrzewanie. Jest ona tak skuteczna, że zapewnia odpowiedni komfort cieplny nawet zimą. Wybierając konkretny system klimatyzacji warto zatem zwrócić uwagę na to, w jakie funkcje jest on wyposażony, czy posiada tak przydatne opcje, jak osuszanie powietrza, szybkie chłodzenie, czujnik ruchu, a nawet… uwalnianie witaminy C. Jeśli nie jesteśmy pewni, z jakich technologii skorzystać, zawsze możemy poprosić o pomoc fachowców – nowoczesne przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem i montażem systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Taką, godną zaufania firmą, jest KLIMA-VENTA Kochel Sp.j. z Wrocławia, obsługująca m.in. obiekty handlowo-usługowe, biurowe i przemysłowe.