W jakich miejscach stosuje się wyłożenia ogniotrwałe

Są miejsca, gdzie jest naprawdę gorąco – tak gorąco, że konwencjonalne materiały uległyby zniszczeniu pod wpływem temperatury. Wszędzie tam, gdzie jest ona wysoka, konieczne jest stosowanie materiałów, którym ogień i żar nie wyrządzą szkody. Należą do nich wyłożenia ogniotrwałe. W jakich miejscach są stosowane i jakie rodzaje wyłożeń ogniotrwałych wyróżniamy?

Zastosowania wyłożeń ogniotrwałych

Wyłożenia ogniotrwałe znajdują zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych, wszędzie tam, gdzie temperatura jest naprawdę wysoka i mamy do czynienia z ogniem. Towarzyszą one zatem piecom i kotłom, są nieodzowne w hutach, spalarniach śmieci czy zakładach wyspecjalizowanych w obróbce termicznej.

Przykładem wyłożenia ogniotrwałego może być beton ogniotrwały. Służy on do wykładania pieców służących wypalaniu. Stosuje się go w licznych gałęziach przemysłu: metalurgicznym, petrochemicznym, odlewnictwie, koksownictwie czy w przemyśle cementowym.

Bliższym nam wszystkim wyłożeniem ogniotrwałym jest cegła szamotowa. Buduje się z niej kominy, paleniska kuchenne, piece (zarówno grzewcze, jak i np. do pizzy) czy grille ogrodowe.

Wyłożenia ogniotrwałe – rodzaje

Betony i cegły ogniotrwałe to nie jedyne typy wyłożeń odpornych na działanie ognia i wysokich temperatur. Producent wyłożeń ogniotrwałych, firma Fornax Polska, oferuje pełną gamę materiałów budowlanych, które mogą posłużyć do budowania i wykładania konstrukcji narażonych na ogień.

Wśród betonów oferowanych przez Fornax znaleźć można: izolacyjne, niskocementowe, ultraniskocementowe, do specjalnych zastosowań oraz do natrysków. Lekkie cegły izolacyjne występują natomiast w odmianach: JM 23, JM 26, JM 28, JM 32, FL 24-06, FL 24-10, FL 26-08. Ponadto firma oferuje szeroką gamę materiałów włóknistych, m.in.: Superwool, Superwool Plus, Cerablanket, włókno luzem czy kształtki próżniowo formowane. Wśród materiałów formowanych można wyróżnić: szamotowe, andaluzytowe, boksytowe oraz korundowe, natomiast wśród mas: blackite, zaprawy, kleje i mastick. Oprócz tego można dostać także przeciwpożarowe kleje, płyty, szczeliwa i wypełnienia – a zatem wszystko, co jest potrzebne do kompleksowego wykonania wyłożenia ogniotrwałego.